Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Apríl: Epochální nález, v rezervaci Milovice objevili nový druh prasete

1. 4. 2022

page.Name
Pastevní rezervace Milovice nepřestává vědce překvapovat. V minulých dnech zde totiž objevili vědě dosud neznámý druh prasete. Podle Dalibora Dostála, ředitele společnosti Česká krajina, je zatím příliš brzy na jednoznačné závěry. „Jisté však je, že svou anatomií a zvláštní adaptací k létání se nový druh liší od všech druhů prasat, které dosud byly vědecky popsány,“ uvedl ředitel.

Jakkoliv úsměvně může působit aprílové nafukovací prasátko, které přiletělo na pastvinu velkých kopytníků spolu s dalším množstvím lehkých plastů z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou, upozorňuje na vzrůstající problém zatížení přírody plastovými odpady. V posledních dvou letech bylo v pastevní rezervaci Milovice zaznamenáno vzrůstající množství polétavého plastového odpadu.

„Každý týden trávíme hodiny jeho odstraňováním. Je to však nerovný boj, který nebere konce bez ohledu na to, kolik svého času sběrem odpadků trávíme. Naše auta se při každém průjezdu rezervací mění na popelářské vozy,“ postěžoval si Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Pro milovickou pastevní rezervaci je typická savanovitá krajina kde se střídají plochy trávníků s roztroušenými dřevinami. Většina křovin zde patří mezi růžovité, které jsou vesměs vybaveny trny, jimiž se brání okusu zvěří.

Polétavý plastový odpad se v trnitých křovinách snadno zachytává. Naprosto unikátní krajinný celek bývalého vojenského prostoru Milovice - Mladá funguje jako filtr, který plastový odpad zachycuje. „Každý igelitový sáček je v trnitých větvích zašmodrchán větrem, takže zbavení jednoho keře odpadu znamená několik dlouhých minut času a ruce do krve rozdrásané trny. Keřů jsou zde statisíce, takže není v našich silách situaci dále zvládat,“ upozornil Jirků.

Ochránci přírody s vydatnou pomocí veřejnosti přitom zbavili většinu plochy milovických pastvin černých skládek a pozůstatků vojenské činnosti. Tuny odstraněných odpadů nejsou samozřejmě nikde vidět a návštěvníci mohou brát zdejší čistou krajinu jako samozřejmost. Ve skutečnosti jde o výsledek tisíců bezplatně odpracovaných hodin desítek lidí. Stálý příliv létajících plastových odpadků však tyto snahy hatí.

„Dnes jsme proto požádali vedení skládky u Benátek nad Jizerou o spolupráci na řešení tohoto problému. Když se záplava plastů poprvé objevila před dvěma lety, předpokládali jsme, že šlo o jednorázovou nehodu. Nicméně ukazuje se, že jde spíše o jev trvalý, proto neustálé uklízení s pomocí dobrovolníků není dlouhodobě udržitelným řešením,“ sdělil ředitel České krajiny.

Kromě opakovaných dobrovolných dnů zapojuje ochranářská organizace do odklízení větších černých skládek, stavební suti a dalších typů rozměrnějších odpadů také techniku. Jen loni na boj s odpady a černými skládkami musela vynaložit ze svého rozpočtu stovky tisíc korun. „Samozřejmě bychom tyto finance raději využili na jiné činnosti a aktivity, ale zbavit se historické i současné zátěže je důležité. Ale je důležité, aby současně nevznikala zátěž nová,“ dodal Dalibor Dostál.

(hyš-dd-mj)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina