Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Foťte přírodu ve městě, Budějovice poprvé soutěží v City Nature Challenge

28. 4. 2022

page.Name
City Nature Challenge - mezinárodní akce, která vyzývá lidi k pozorování přírody v jejich městě, vypukne zítra. Letos poprvé se mezi 450 měst na šesti kontinentech do výzvy přidají i České Budějovice. Zapojit se může úplně kdokoli. Stačí, když bude od pátku do pondělí fotit přírodu v Budějovicích a okolí a svá pozorování nahraje do aplikace iNaturalist. Zítra odpoledne odborníci zvou také na exkurze a komentované ukázky k Vrbenským rybníkům.

Příroda je všude kolem nás, ve městech, v parcích i na našich zahradách. Vzhledem k tomu, že se lidská populace stále více soustřeďuje ve městech, je důležitější než kdy jindy dokumentovat rozmanitost městské přírody a přičiňovat se o ochranu rostlin a volně žijících živočichů. Ve výzvě City Nature Challenge k tomu může přispět úplně každý.

„Je to úplně jednoduché. Vyrazte do parku, na zahradu, kamkoli do svého okolí a foťte vše, co roste, běhá, létá, plave nebo se plazí. Svá pozorování pak nahrajte do aplikace, buď rovnou v mobilu nebo na webu," říká Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR, koordinátorka výzvy v Českých Budějovicích. Podle ní je velkou výhodou aplikace iNaturalist. „Velmi spolehlivě sama navrhne, o jaký druh živočicha nebo rostliny se jedná, takže nemusíte mít žádné znalosti a přiučíte se něco nového," dodala Procházková.

Pojďte na Vrbenské rybníky

Až zítra odstartuje City Nature Challenge, budou připraveni biologové u Vrbenských rybníků s komentovanými ukázkami a exkurzemi po této přírodní rezervaci. Vědci z Biologického centra AV ČR zaparkují svou ukázkovou mobilní laboratoř v areálu Arpidy u cesty k Vrbenským rybníkům. Dozvíte se spoustu zajímavostí o hmyzu a půdních organismech a budete si je moct prohlédnout pořádně zblízka pod mikroskopy a binolupami. Odpoledne pak odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny povedou botanické a ornitologické vycházky.

Botanická vycházka ve 14 hodin upozorní na zajímavé mokřadní rostliny i rostliny suchých stanovišť a ukáže jak druhy běžné, tak i ty, které vídáme v krajině jenom vzácně. Exkurze bude vedena nejen v češtině, ale také v ukrajinštině. V 15 a v 16 hodin se uskuteční Ornitologická exkurze a představení revitalizace rybníků Domin a Bažina. Zájemci tak mají jedinečnou příležitost dozvědět se, jaký byl průběh revitalizace Vrbenských rybníků a jaké jsou její výsledky. Současně bude probíhat pozorování ptactva s odborným výkladem ornitologa.Výsledky se zveřejní v polovině května

Výzvu City Nature Challenge v Českých Budějovicích organizuje Biologické centrum Akademie věd ČR pod záštitou Rady města České Budějovice. Globálně ji koordinuje Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědné muzeum v Los Angeles. Akce je celosvětově velmi populární. Vznikla v roce 2016, kdy mezi sebou soupeřila města San Francisco a Los Angeles v USA. V loňském roce se utkalo už 419 měst ze 44 zemí a nasbíralo se rekordních 1 270 000 pozorování. V České republice se opakovaně účastní Praha, Brno a Uherské Hradiště.Výsledky soutěže budou známy nejdříve 8. května, kdy mají lidé poslední možnost nahrát své fotografie, případně i zahrát zvukové nahrávky. Biologické centrum zveřejňování českobudějovických výsledků společně s nejlepšími snímky v polovině května na výstavě v Domě U Beránka. Fotografie je možné zasílat do 8. května na e-mail cnc@bc.cas.cz .

(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Biologické centrum AV ČR