Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Hradečtí ochránci přírody pracují naplno, záchrana planety je největší výzvou

3. 4. 2022

Hradečtí ochránci přírody pracují naplno, záchrana planety je největší výzvou 11 snímků
Ochrana přírody a péče o krajinu je bezesporu jednou z nejdůležitější věcí současné doby. O tuto oblast aktivně a usilovně pečují členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), a to i v Hradci Králové, kde byl založen v roce 2019. Od téhož roku je členem ochranářské skupiny JARO, která se dnes řadí mezi nejvíce aktivní občanské spolky zabývající se praktickou ochranou přírody.

Oblast činností ČSOP je velmi rozsáhlá. Od péče o přírodně cenná území, průzkumy a mapování, zachování druhového bohatství živočichů a rostlin, práce s dětmi a mládeží, vzdělávání a osvěty veřejnosti až po pomoc zraněným a handicapovaným živočichům.

„Jsme parta nadšenců, která usiluje o vytvoření světa, ve kterém mohou lidé a příroda společně prosperovat. Bojujeme za uchování přírodního a kulturního dědictví pro další generace. Snažíme se o propojení laické veřejnosti s praktickou ochranou a péčí o krajinu formou aktivního environmentálního vzdělávání či dobrovolnické práce v přírodě,“ přibližují.

V současné době pracují na řadě projektů, z nichž je možné aktuálně v rámci programu Ochrana biodiverzity vyjmenovat Monitoring denních motýlů ve vápencovém lomu Černý Důl, série videí Pomáhám přírodě s Davidem Čípem či garantský projekt, kterým je příprava publikace Ochrana plazů.

„Aktivně se podílíme na obnově a údržbě biotopů kvůli záchraně ohrožených druhů živočichů a rostlin. Prakticky to ve většině případů znamená křovinořez, hrábě, vidle a hlavně nebát se práce. V roce 2019 jsme s fotografkou Janou Pechlátovou odstartovali pilotní kampaň Pomáhám přírodě zaměřenou na šíření environmentální osvěty zapojením známých osobností, s konkrétními kroky a příklady, kterými může každý z nás přírodě pomáhat,“ vypočítávají hradečtí ochránci přírody.

A to není všechno. Kromě toho zajišťují provoz Ekokaravanu s cílem informovat veřejnost o aktuálních environmentálních problémech a jejich možných řešeních, protože záchrana naší planety je pro největší výzvou. V souvislosti s mezinárodním program LIFE+ navíc spolupracují v projektu Apollo2020 zaměřeném na záchranu kriticky ohroženého jasoně červenookého.

„Vydáváme také Ekologickou detektivku, což je interaktivní komiks s ekologickými tématy všedního dne. Zde si můžete stáhnout verzi v elektronické podobě PDF, prezentaci PPT, nebo vám rádi zašleme či připravíme k vyzvednutí originální tisk. Spolupracujeme rovněž s jaroměřskou záchrannou stanicí pro zraněná a handicapovaná volně žijící zvířata. Působíme v okresech Hradec Králové, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov,“ dodávají.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČSOP Hradec Králové