Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Kdo se vydá do Náchoda, neměl by minout přírodní lesopark Montace

19. 4. 2022

Kdo se vydá do Náchoda, neměl by minout přírodní lesopark Montace 38 snímků
Lesopark Montace v Náchodě je vyhledávaným přírodním zákoutím, které na člověka dýchne pohodou a mnoha zajímavostmi. Nejen občané města, ale i přespolní zde mohou strávit příjemný čas na čerstvém vzduchu a v přírodě, o které se přímo na místě mohou něco zajímavého dozvědět. Jedna z cest do této lokality začíná u náchodského pivovaru.

Nekráčíte jenom prostorem v příjemném lesním prostředí nad řekou Metují, které je protkáno několika dalšími cestami. Ať už si vyberete tu nebo onu, nebudete litovat. Montace a její okolí jsou opatřeny několika tematickými stanovišti zaměřenými na ekologii, biologii a lesní pedagogiku. Dozvíte se například, jak dlouho se rozkládají různé druhy odpadu.

Najdete zde i vzorkovník budek lesních druhů ptáků a stromů, hmyzí hotel sloužící především samotářským druhům hmyzu ke kladení vajíček nebo jako úkrytové stanoviště, či tůň pro obojživelníky. Naučná stezka, která vznikla v roce 2018, navíc upozorňuje na stanoviště pro významné druhy živočichů a zvyšuje pro návštěvníky také atraktivitu tohoto lesního celku.

Zajímavostí, kterou by si návštěvník neměl nechat ujít, je lesní rybníček a mokřadní biotop v blízkosti vojenského pěchotního srubu. Tento úsek umožňuje lepší zadržování vody v krajině a kromě toho není vyloučeno, že se právě v tomto místě objeví další druhy ohrožených obojživelníků, vodního hmyzu a mokřadních rostlin.

Montace je rovněž bohatá na pestrou květenu, jsou zde pozůstatky suťových lesů, květnaté bučiny doplněné údolními jasano-olšovými luhy. V bylinném patře lze najít druhy, jako například violku lesní, plicník lékařský, věsenku nachovou nebo kokořík. Součástí lesoparku je také obora, kde žije daněk skvrnitý. Kdo rád tráví svůj volný čas v přírodě, neměl by váhat a Montaci navštívit.

Je jako stvořená pro všechny věkové kategorie včetně dětí a seniorů. Chodí sem maminky s kočárky, potkáte zde spoustu pěších turistů i cykloturistů. „Podle mě je Montace jedním z nejkrásnějších přírodních míst v Náchodě. Chodím sem pravidelně, a to i několikrát týdně. Vždy mě to tady nabije a cítím se na čerstvém vzduchu opravdu skvěle,“ řekla nám seniorka Alena Knápková z Náchoda.

Také Jiří Kučera z téhož města tuto lokalitu velmi rád navštěvuje. „Dříve jsem do Montace chodil pěšky, ale teď dávám přednost bicyklu. Projížďka nad řekou Metují je nádherná a cesta vás zavede až do nedaleké části Běloves. Někdy si také vyšlápnu kopec, který vede na vrch Dobrošov, ale to jen výjimečně. Kdo jednou Montaci navštíví, už se tam opakovaně vrací, už kvůli nádherné přírodě,“ myslím si náchodský cyklista.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar