Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ochránci přírody vypustili do milovické rezervace tři mladé zubry z Francie

27. 4. 2022

page.Name
Tři mladé zubry z francouzské rezervace Reserve Biologique des Monts d'Azur vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zvířata pochází z nejznámější rezervace zaměřené na chov velkých kopytníků ve Francii, které se nachází v Azurových horách v podhůří Provensálských Alp.

„Zvířata měla za sebou cestu dlouhou zhruba 1400 kilometrů. Cesta z Francie byla kvůli objížďkám o něco delší a pomalejší, než převoz našich zubrů do stejné lokality, který vyjel v neděli. Stejně jako u ostatních transportů v minulosti i tentokrát byl nejhorším místem z celé trasy dlouhé stoky kilometrů průjezd Prahou,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila.

Zubři zvládli převoz bez potíží. „Zvířata přijela v pořádku, hned po vypuštění z přepravníku se začala pást a namířila k napajedlu,“ doplnil Dostál. Výměna zvířat je u zubrů důležitá kvůli zvyšování genetické pestrosti stád. Zubry člověk téměř vyhubil, po I. světové válce jich zbylo na celém světě pouze dvanáct. Vzácnější bělověžská linie chovaná v milovické rezervaci pochází dokonce z pouhých pěti zvířat.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC.

Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace. Velcí kopytníci pomáhají pastvou obnovovat biologickou pestrost krajiny. Rezervace je zároveň přínosem pro adaptací krajiny na změnu klimatu a má pozitivní efekt pro zadržování vody v krajině. Obnovení přírodních procesů v rámci rezervace navíc pomáhá s ukládáním uhlíku v půdě.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina