Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Osobnosti Krkonoš získaly Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021

22. 4. 2022

page.Name
V Krkonošském centru environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, které je známo pod přezdívkou Krtek, byly již po dvanácté uděleny Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Laureáty se stalo osm význačných osobností či institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o nejvyšších českých horách.

Mezi oceněnými byli propagátorem lyžařského sportu Pavel Klapuš, ornitolog Jan Grúz, fotograf Karel Hník, kočí Jan Hampl, Hana Kulichová a Jiří Kulichovi ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER, polárník a meteorolog Michal Janouch in memoriam a bývalý člen Horské služby Krkonoše, krkonošský lesník Josef Nechanický in memoriam, pedagožka a ilustrátorka Věra Ničová, která získala zároveň i Cenu veřejnosti.

Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svou prací, výkony, občanskými aktivitami a životem představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region. „Letos se nám sešly velmi kvalitní nominace. Již loni jsme si řekli, že je škoda každý rok vybrat jen pět laureátů, když osobností, které by si toto ocenění zasloužily, je mnohem více. I letos jsme se rozhodli udělit ocenění devět, osmi osobnostmi a jedné instituce,“ řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

O rozhoduje Výbor Ceny ředitele Správy KRNAP, který se skládá z vedoucího oddělení styku s veřejností Radka Drahného, ​​náměstka ředitele Jakuba Kašpara, předsedy Svazku měst a obcí Jana Sobotky a zástupce Horských služeb Krkonoš Pavla Jirsy. Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala v hojném počtu veřejnosti. Letos Výbor vybíral ze tří desítek návrhů. Veřejnost svým hlasováním také rozhodla, že si letos odnese Věra Ničová hned dvě ocenění, jednou z nich je právě Cenu veřejnosti.

Laureáti či jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše. V podobě drátěných plastik je vytvořen smyček Ladislav Šlechta z Harrachova. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše známého z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo potřeba přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletený a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin. Cenou veřejnosti je pak drátkovaná plastika krkonošského hořce tolitovitého – erbovní rostliny KRNAP od jeho založení – kterou také vytvořil mistr Ladislav Šlechta.

Krátké videoportréty všech oceněných najdete na:
https://www.youtube.com/watch?v=i_fLLHwCfrA

(hyš-rd)
redakce @prirodatv.cz
Foto: Kamila Antošová