Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Po sovětské armádě zůstala v rezervaci spoušť, pokračuje úklid odpadů

14. 4. 2022

page.Name
Odvozem dalších pozůstatků po působení sovětské armády v bývalém vojenském prostoru Milovice pokračovalo dlouhodobé čištění rezervace velkých kopytníků od staré ekologické zátěže. „I když by se na první pohled mohlo zdát, že více než tři desetiletí po odchodu sovětských vojsk nemůže být v bývalém výcvikovém prostoru již co uklízet, opak je pravdou,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podle něj se v těchto místech stále odstraňuje velké množství pozůstatků po armádní činnosti. Velkým pomocníkem při odhalování černých skládek jsou právě velcí kopytníci. „Zvířata spásáním vegetace odkrývají místa, kde se do té doby skrývaly skládky nebo různé zbytky vojenských objektů. Díky tomu najdeme i pozůstatky, které byly do té doby schované v hustém porostu,“ vysvětli Dostál. S odstraňováním černých skládek a odpadků opakovaně pomáhají také dobrovolníci. Letos se uskutečnilo již několik brigád.

Mezi nejrozšířenější zátěž v bývalém výcvikovém prostoru patří staré pneumatiky z vojenských a nákladních vozidel, izolace z kabelů zanechané na hromadách hledači drahých kovů a stavební suť na místě někdejších armádních objektů. V posledních letech jsou to také plasty zanesené větrem z nedaleké skládky u Benátek nad Jizerou. Při minulém úklidu se pracovníci zaměřili především na pneumatiky, u nichž nápisy v azbuce potvrzovaly, že pocházejí ještě ze sovětské éry.

Česká krajina s dlouhodobým úklidem prostoru začala v roce 2014 v rámci přípravy první etapy rezervace velkých kopytníků. Od té doby již z oblasti odvezla mnoho tun nejrůznějšího odpadu. Nejen zbytků po vojsku, ale také řadu černých skládek, které prostor zaplnily po odchodu sovětské armády. Ta obsadila bývalý vojenský prostor Milovice v roce 1968. Poslední vojáci odtud odešli v roce 1991.Rezervace velkých kopytníků vznikla v části bývalého výcvikového prostoru v roce 2015, v současné době má rozlohu zhruba 350 hektarů. Původní rozloha armádního cvičiště byla 3,5 tisíce hektarů.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina