Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Ředitelé zoo si prohlédli stáda divokých koní, zubrů a praturů

4. 4. 2022

page.Name
Do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice zavítalo několik nynější i bývalých ředitelů českých a některých slovenských zoologických zahrad s rodinami. Na místě si prohlédli stáda divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů. Návštěvu zorganizoval Park Mirakulum, kde návštěva začala. Navázala prohlídka milovického Tankodromu a rezervace velkých kopytníků. Poté ředitelé pokračovali prohlídkou Zoo Chleby.

„Návštěvy zoologických zahrad od dětství formovaly můj vztah ke zvířatům. Především safari založené Josefem Vágnerem ve Dvoře Králové a jeho odchyty velkých kopytníků v Africe pro mě byly vždy inspirací, podobně jako záchrana koní Převalského v pražské zoo nebo později vypouštění zubrů ze Zooparku Chomutov do volné přírody na Slovensku,“ řekl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Tato organizace v současné době spolupracuje s několika zoologickými zahradami, zejména na koordinaci celoevropského záchranného programu chovu zubra evropského. Společnost Česká krajina ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd České republiky zaštiťuje regionální kancelář světové organizace na ochranu zubra evropského - European Bison Conservation Centre. V České republice provádí sčítání zubrů včetně chovu v tuzemských zoo pro plemennou knihu tohoto druhu vedenou v Bělověži.

Podle ředitele Dostála se při jednání s řediteli zoo diskutovalo nejen o možnostech většího zapojení republiky do ochrany zubrů, ale také o možnostech spolupráce při vypuštění ohrožených druhů chovaných v zoologických do milovické rezervace.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina