Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Tři zubři z Milovic najdou nový domov v Azurových horách ve Francii

25. 4. 2022

page.Name
Na cestu dlouhou více než 1300 kilometrů, která bude trvat zhruba 20 hodin, se včera večer vydal speciální transport z milovické rezervace velkých kopytníků. Do nejznámější francouzské rezervace Reserve Biologique des Monts d'Azur v podhůří Provensálských Alp tam převáží tři mladé zubry narozené v minulém roce, kteří zde najdou svůj nový domov.

„Rezervace v Azurových horách je neznámějším chovem zubrů ve Francii. Jsme velmi rádi, že přírůstky od nás můžeme umístit právě tam,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Opačným směrem by v příštích dnech měly přijet tři samice z francouzského chovu.

Večerní nakládku dvou samic a jednoho samce v bývalém vojenském prostoru Milovice před převozem komplikovalo počasí, protože příjezdová cesta byla po dešti velmi rozbahněná. Práce se kvůli tomu protáhly, ale transport se nakonec podařilo úspěšně vypravit.

Zvířata měla z Milovic původně odjet již loni 10. května. Převoz se však tehdy nepodařil. „I když bylo loňské jaro velmi studené, v naplánovaný termín transportu se extrémně oteplilo, teploty se blížily třiceti stupňům Celsia a veterinární lékař se tehdy správně rozhodl zvířata neuspávat, protože by hrozilo jejich přehřátí a uhynutí,“ vysvětlil Dostál. Kvůli pandemii covid-19 i vytížení dopravců se termín transportu několikrát odložil s tím, že zvířata nakonec odjela až včera večer.

„Pro převoz šlo o jeden z nejzazších termínů. Změny klimatu přinášejí teplotní extrémy i v měsících, které byly ještě před několika lety pro transporty bezpečné. Proto jsme nechtěli riskovat, že by v květnu opět převoz zmařilo počasí,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Výměny zvířat mezi rezervacemi jsou důležité, protože pomáhají zvyšovat genetickou rozmanitost stád a brání příbuzenskému křížení zvířat. U zubrů jsou ještě důležitější než u jiných druhů kopytníků. Zubři byli po první světové válce člověkem téměř vyhubeni a celá jejich populace pochází z pouhých dvanácti zachráněných zvířat. Právě proto je zvyšování genetické diverzity stád u zubrů důležité.

Převoz zasáhl do rozpočtu neziskové organizace výrazně více, než původně plánovala. „Od loňského roku ceny pohonných hmot extrémně zdražily. I za této situace jsme ale k transportu přikročili, protože pro budoucnost chovu je výměna zvířat důležitá,“ dodal ředitel Dostál. Další desítky tisíc organizaci stálo opakování předtransportních vyšetření, protože platnost výsledků těch loňských po měsíci vypršela.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Rezervace velkých kopytníků v Milovicích patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina