Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Ukliďme Česko: Dobrovolníci odstraňovali problematické černé skládky

4. 4. 2022

page.Name
Zhruba dvě stovky dobrovolníků odklízely o minulém víkendu černé skládky i pohozené odpadky v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde byla v roce 2020 vyhlášena Národní přírodní památka Mladá, jejíž součástí je i rezervace velkých kopytníků.

„V velkých kopytníků se dobrovolníci pomáhali především na odklízení stavební suti v místech, kde byly odstraněny objekty po bývalé sovětské armádě. Od cihel přes kusy betonu, zbytky železné armatury až po různé kovové trubky a další pozůstatky po zdemolovaných stavbách,“ prozradil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kromě toho dobrovolníci z přírody odstraňovali i pneumatiky nebo igelity zanesené větrem z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou. Později ještě sváželi ke kontejnerům odpadky sesbírané ostatními brigádníky v okolních lesích. Šlo především o PET lahve, skleněné lahve od alkoholu nebo zbytky plastových izolací odstraněných hledači kabelů po odchodu armády z oblasti.

V bývalém vojenském prostoru šlo o jednu z největších dobrovolných akcí za poslední roky. Zapojili se do ní zaměstnanci automobilky včetně desítek pracovníků pocházejících z Ukrajiny, jejich rodinní příslušníci a členové pořádající organizace. „Všem dobrovolníkům bych chtěl moc poděkovat, odvedli velký kus práce. Několik hodin nosit, nakládat a skládat beton, cihly a další těžký materiál rozhodně nebylo jednoduché,“ ocenil jejich práci Dostál.

Kromě pracovní části dobrovolníci vyslechli také přednášku Pavlíny Šámalové, jež má ve Správě CHKO Kokořínsko-Máchův kraj na starosti práci s veřejností, a absolvovali exkurze do milovické rezervace divokých koní s výkladem Dalibora Dostála.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina