Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Ukrajině posíláme potravinovou pomoc a kamiony s jídlem, řekl ministr

12. 4. 2022

page.Name
Trvanlivé potraviny v hodnotě 14 milionů korun poskytne Česká republika na pomoc lidem na Ukrajině. O dodávku potravin nedávno při schůzce ministra zemědělství Zdeňka Nekulu požádal velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis. Poskytnutí pomoci odsouhlasila minulý týden vláda. Potraviny, které uvolní Správa státních hmotných rezerv, budou dnes odvezeny ukrajinské straně.

„Jsem rád, že se nám relativně krátkém čase podařilo dohodnout poskytnutí konkrétní potravinové pomoci pro lidi, kteří museli opustit své domovy a přemístili se do jiných částí Ukrajiny. Pomoc, o kterou mě před několika dny požádal ukrajinský velvyslanec, jsme ihned začali připravovat. Bylo nutné specifikovat konkrétní potřeby ukrajinské strany s ohledem na situaci na místě. Jde o trvanlivé potraviny, jako jsou paštiky, těstoviny nebo sušené mléko. Celkem jde o více než 120 tun potravin,“ řekl ministr zemědělství.

O požadavku ukrajinského velvyslance nejprve informovalo vládu, poté provedly konzultace s dalšími resorty, pomoci totiž spadají do kompetencí resortu zahraničních věcí a vnitra. Pracovní skupina zahraničních věcí pro humanitární pomoc Ukrajiny poskytne záměr poskytnout potraviny ze zdrojů Správy státních hmotných rezerv.

Příjemcem potravinové pomoci je regionální vláda v Užhorodu. Zásilka obsahuje zhruba 20 tun paštik, 16 tun těstovin nebo téměř 90 tun sušeného odtučněného a plnotučného mléka. 

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Ondřej Littera