Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Do rezervace přijely dvě skupiny zpětně šlechtěných praturů z Nizozemí

27. 5. 2022

page.Name
Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se může od včerejška pochlubit dalšími přírůstky. Dvě skupiny zpětně šlechtěných praturů tam včera dorazily z Nizozemí. Tamní nadace Taurus Foundation vybrala dva mladé býky a čtyři mladé krávy, které zvýší genetickou variabilitu dvou stád, jež se již v přírodní rezervaci nacházejí.

„Přírůstky narozené v Milovicích jsme v minulých letech poskytli do několika další rezervací v České republice. Proto jsme potřebovali doplnit nejen počty zvířat, ale také především zvýšit genetickou rozmanitost našich stád,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Všechna telata praturů dosud narozená v Milovicích byla potomky jediného býka, který byl součástí zakládajícího stáda. Dva noví býci by tak měli do české populace zpětně šlechtěných praturů vnést nové geny.

„Posunujeme se do další fáze mezinárodního programu šlechtění pratura. Nyní se pratuří potomstvo z naší rezervace geneticky spojí se stády z jiných částí Evropy a dojde k toku genů. To je důležité, protože jen tak lze zajistit, že se zvířata budou schopna adaptovat na měnící se podmínky,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Ochranářská společnost Česká krajina spolupracuje s Taurus Foundation dlouhodobě. Tato nadace se zpětným šlechtěním praturů zabývá od roku 2008 a do milovické rezervace poslala první zvířata již v říjnu roku 2015, kdy rezervace vznikla. Zatímco tehdy šlo o druhou generaci zpětně šlechtěných praturů, zvířata, která přijela včera, patřila již k sedmé generaci. V současné době se v milovické rezervaci nachází třináct dospělých zvířat a několik mláďat zpětně šlechtěných praturů.

Původního pratura člověk vyhubil v 17. století. Pratur byl předkem domácího skotu, proto holandští vědci s pomocí analýzy DNA vybrali primitivní evropská plemena, která si zachovala nejvíce znaků vyhubeného pratura, a ta od roku 2008 vzájemně kříží. Proces zpětného šlechtění by měl podle Dostála trvat zhruba pět desítek let.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina