Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu

23. 5. 2022

page.Name
Další tisíce hodin tvrdé práce věnují letos v létě dobrovolníci a dobrovolnice naší krajině. Od západu Čech po východní Moravu budou při devíti týdenních turnusech zachraňovat rašeliniště či ochraňovat cenné louky, pomohou s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny.

Lidé při Týdnech pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už čtvrt století, doposud odpracovali více než 85 tisíc hodin. Stále viditelnější problémy naší krajiny - intenzivní zemědělství, zničené lesy, chybějící krajinotvorné prvky - přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA během letošního léta rozšířilo počet lokalit, na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně přírody, celkem na devět.

Na Šumavu letos dobrovolníci zavítají na dva týdenní turnusy. K oblíbené záchraně zdejších rašelinišť se přidá i ochrana cenných šumavských luk. V itineráři zůstávají i další atraktivní lokality v chráněných oblastech - Radějov v Bílých Karpatech a Králický Sněžník. Úspěšná spolupráce s Lesy ČR na obnově lesů po kůrovcové kalamitě bude pokračovat v Městě Albrechticích a v Bruntálu.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat při dvou týdenních turnusech na Hané u Prostějova a Litovle. Třetí týdenní zemědělský týden se uskuteční na Farmě U Hrušků u města Manětín. Rodina Hrušků je držitelem zlaté medaile Pestrá krajina od Asociace soukromého zemědělství za šetrný postup při hospodaření v krajině.

Týdny pro krajinu tak podpoří výzvu Zachraňme lesy, která nyní spojuje více než 82 tisíc lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti, a kampaň Tohle žeru s téměř 16 tisíci podpisy, která prosazuje změnu na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajiny.

Jak uvedla Kateřina Stonová, koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA, tato akce přináší široké veřejnosti možnost vidět zblízka některé problémy současné české krajiny a přímo v terénu se zapojit do prací, které jsou součástí jejich řešení. Zúčastnění mají navíc příležitost poznat zkušenosti lidí, kteří se na místech věnují různým způsobům ochrany přírody.

Díky velkému zájmu o účast na našich dobrovolnických turnusech v minulých letech jsme letos rozšířili množství lokalit, na nichž budeme pomáhat s ochranou cenných stanovišť a obnovou pestrých a odolných lesů. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností,” prozradil Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA.

Termíny Týdnů pro krajinu:

25.6.-2.7.2022

NP Šumava

10.-16.7.2022

LČR Město Albrechtice

16.-23.7.2022

Kralický Sněžník

23.7.-30.7.2022

Haná, Kaple

30.7.-6.8.2022

Šumava

6.-13.8.2022

LČR Bruntál

13.-20.8.2022

Radějov

3.-10.9.2022

Farma u Hrušků

10.-17.9.2022

Doubravský dvůr

(hyš-aš)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Hnutí DUHA