Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Dobrovolníci v úsilí nepolevují, v rezervaci odstranili další černé skládky

3. 5. 2022

page.Name
V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice včera pokračovaly rozsáhlé úklidové práce ochránců přírody a dobrovolníků na odstraňování několika černých skládek, které tvoří pozůstatky po sovětské armádě i odpadky do oblasti navezené po odchodu vojáků.

Účastníci nejdříve odklidili dvě černé skládky na okraji rezervace. Poté se k nim připojili dobrovolníci a společně odstranili jednu z černých skládek, která se nacházela na okružní stezce lemující rezervaci. Šlo především o plastové izolace odstraněné z kabelů hledači drahých kovů, kteří vojenský prostor pročesávali po odchodu armády.

Podle Dalibora Dostála, ředitele ochranářské společnosti Česká krajina, která v roce 2015 založila v části bývalého vojenského prostoru rezervaci velkých kopytníků, právě hromady izolací nejrůznějších barev patří k nejčastějším zdrojům znečištění bývalého vojenského prostoru. „Je trochu paradoxní, že území, kde se konala řada komerčních akcí a které bylo několik let pronajaté ke komerčním účelům, uklízí až více než tři desítky let po odchodu vojáků nezisková organizace s pomocí dobrovolníků,“ uvedl ředitel.

Ochranářská společnost začala s úklidy bývalého vojenského prostoru v roce 2014 při přípravě první etapy rezervace. S pomocí dobrovolníků pokračují až do současnosti. „Nyní se zaměřujeme na území, které se k rezervaci připojilo teprve v minulém roce. Zvířata přes zimu spásla podstatnou část vegetace, takže jsou černé skládky v terénu lépe viditelné,“ doplnil Dostál s tím, že úklid černých skládek odčerpává podstatnou část financí ochranářské společnosti, proto je pomoc dobrovolníků velmi vítána.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina