Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Europarc ocenil české národní parky Krkonoše, Podyjí i Šumavu

16. 5. 2022

page.Name
Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy Europarc v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám českých národních parků a jejich přeshraničním protějškům. Partnerské národní parky Podyjí a Thayatal (Rakousko), Šumava a Bavorský les (Německo), a Krkonoše a Karkonoski park narodowy (Polsko) byly oceněny certifikáty potvrzujícími vysokou kvalitu přeshraniční spolupráce.

V programu Europarc Transboundary parks Program – Follow Nature´s design byly specialisty podle přísných kritérií hodnoceny dlouhodobá systematická spolupráce, podle nichž parky harmonizují strategické cíle, praktickou péči, ale i například komunikaci s veřejností. Podyjí a Krkonošský  národní park certifikát obhajovaly již potřetí, Šumava jej úspěšně obhájila podruhé.

Jak uvedl ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl, je pro tuto instituci každodenní komunikace s partnery ze sousedního NP Thayatal normální zvyklostí. Obě strany vnímají území národních parků jako jeden přírodní a krajinný celek, ve kterém spolu pečujeme o přírodu. „Ctíme společnou filosofii, máme společné cíle, pracujeme na více společných projektech, které mají nejen odborný charakter. Doporučujeme podporovat kontakty místních škol, obcí i dalších institucí v našem přeshraničním regionu, na společných akcích propojovat obyvatele z obou stran hranic a pomáhat tak dobrému sousedství,“ řekl Rothröckl.

Jeho kolega Robin Böhnisch, ředitel Správy Krkonošského národního parku, prozradil, že Krkonoše byly jedním z prvních certifikovaných přeshraničních parků v Evropě. „Máme s polskými partnery společné logo, strategii péče o oba parky, koordinujeme monitoring přírody, ekovýchovu, máme společné projekty, pravidelně se potkáváme, učíme se jazyk svých partnerů. Krkonoše jako hory žádná politická státní hranice nezajímá. Příroda je jen jedna. A my se tomu snažíme jako správci území přizpůsobit,“ sdělil Böhnisch.

Ocenění těší i ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného. Prokazuje, na jak vysoké úrovni je dnešní spolupráce mezi Správami Národních parků Šumavy a Bavorského lesa, kterou budujeme celých osm let. Šumava a Bavorský les tak dnes tvoří nejen jedno pohoří, ale jednu, společnou myšlenku směřování národních parků,“ poznamenal.

To, že české národní parky jsou lídry v péči o území, která překračují hranice států, potvrzuje i prezident Federace Europarc Michael Hošek. „Všechny čtyři české národní parky jsou v rámci programu certifikovány, a to s partnery ze tří států: Německo, Polska, a Rakouska. Kromě efektivního tím zůstávají nejen tyto celá česká ochrana přírody park podporující spolupráci, ale podporu. A zároveň tím prokazuje, že hranice států jsou z hlediska přírody a péče o ní jen administrativní linií na mapě.“

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Správa KRNAP, Oldřich Nermuť