Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Hnutí DUHA chystá happening před jednáním vlády o konci uhlí

9. 5. 2022

page.Name
„Místo energie doby dinosaurů chceme energii dnešní doby,“ to je motto ekologických organizací Limity jsme my a Hnutí DUHA, které chtějí zítra v 10 hodin před jednáním vlády Poslanecké sněmovny uspořádat obrazový a informační happening, kdy na místě vztyčí sedmimetrového nafukovacího dinosaura – Fosilosaura.

Tento objekt bude sestaven ze symbolů těžby a spalování fosilních paliv. Podle Hnutí DUHA je cílem této akce upozornit na problémy, jako jsou klimatická krize, závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska či růst cen energií způsobený fosilními palivy.

Součástí požadavků obou organizací a zapojené veřejnosti bude maximální podpora rozvoje obnovitelných zdrojů, nastartování komunitní energetiky, sdílení energie a pomoc pro sociálně zranitelné rodiny potýkající se s rostoucími cenami energií.

Výzva směřuje také na politiky a političky s tím, aby se Česká republika přidala ke státům požadujícím vystoupení z Energetické charty, která umožňuje fosilním firmám žalovat státy u mezinárodních arbitráží, pokud se rozhodnou chránit klima či omezit fosilní paliva. „Před arbitráže by evropské státy mohly přijít v nejbližší dekádě až o 344 miliard eur,“ tvrdí organizátoři happeningu.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Hnutí Duha