Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Klokotské lipové stromořadí zvítězilo a získalo titul Alej roku 2021

16. 5. 2022

Klokotské lipové stromořadí zvítězilo a získalo titul Alej roku 2021 6 snímků
Lipovou alej v Klokotech u Tábora vysadili v roce 1836 benediktini. Minulý víkend dosáhla velkého úspěchu, protože získala v soutěži, kterou pořádá už 11. rokem pořádalo sdružení Arnika, titul Alej roku 2021. Slavnost symbolicky zahájená přestřižením pásky doprovázely komentované prohlídky alejí, předání hodnotných cen či živá hudba.

Desítky lidí byly při této události svědky křtu publikace O stromech a lidech , která má pomoci k ochraně stromů v českých ulicích, i odhalení pamětní desky u lipového stromořadí, jež je součástí křížové cesty a vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. „Mám velkou radost, že nám to konečně vyšlo a moc si dnešní den užíváme,“ radovala se Jana Hralová, nominující vítězné aleje, která z rukou organizátorů převzala hodnotné dary.

Jak dále uvedla, její kamarádka alej do soutěže přihlásila už třikrát, ale na vítězství to nikdy nestačilo. „ L oni ji nafotila také ona, ale přihlásila jsem ji já. Bereme to tedy jako společné vítězství, takže let balonem od HaBalon si nejspíš užíváme také společně. N aše přátelství naštěstí mým úspěchem neutrpělo,“ žertovala. Samotného křtu zmíněné knihy se ujaly historičky Husitského muzea.

V knize se lidé dozvědí více o ochraně stromů v našich městech, která je mnohdy složitější než ve volné přírodě. Měla by sloužit nejen jako průvodce všem spolkům a aktivním občanům, ale také samosprávám a odborníkům, kteří se na realizaci ochrany zeleně ve městech a obcích podílejí, abychom o tak krásné stromy, jako je například tato Klokotská alej nepřicházeli. Naopak, aby jich spíše v blízkosti našich domovů přibývalo,“ přiblížila autorka Kateřina Vídenová.

Podle Petry Kolínské ze Zeleného kruhu to mají stromy v ulicích těžké. Kromě obtížného přístupu k závlaze jde zejména o střet s nejrůznějšími sítěmi v podzemí. „Voda, plyn, elektřina, kabely pro internet a kořeny stromů, toto uspořádat na omezeném prostoru není lehký úkol. Naším cílem je upravit legislativní pravidla tak, aby se stromy staly rovnocenným partnerem inženýrských sítí a mohly běžně existovat vedle sebe stromy i technická infrastruktura. Stromy v ulicích jsou totiž zásadním pomocníkem v adaptaci na klimatické změny,“ prozradila Kolínská.

Klokotská alej se stala dalším proslaveným stromořadím, které poukazuje na krásu vzrostlých stromů. Palec nahoru jí dalo 999 lidí pod jejími majestátními korunami byl přestřižením zelené stuhy odstartován nový ročník soutěže. „Počet hlasujících se vloni vyšplhal na 8878. Hledáme tedy novou krásku mezi stromy a věříme, že se nám v dalším ročníku podaří získat zase o něco větší pozornost lidí,“ zahájila soutěž pro rok 2022 koordinátorka ankety Klára Ondrigová, která chystá několik novinek.

Už teď můžu prozradit, že Alej roku bude mít nové patrony, které chceme aktivně zapojit, vznikají nové stránky na sociálních sítích věnovaných jen alejím, chystáme se také o něco více věnovat jejich historii, kterou budeme mapovat za pomoci nominujících,“ dodala. Podrobnosti k dalšímu ročníku budou již brzy uveřejněny na stránkách www.alejroku.cz .

(hyš-kd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Arnika