Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Krkonoše jsou opět čistější, 270 lidí se pustilo do uklízení odpadků

23. 5. 2022

Krkonoše jsou opět čistější, 270 lidí se pustilo do uklízení odpadků 5 snímků
Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků v závěru minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi, aby vysbíraly pohozené odpadky. Výsledkem je více než pět tun odpadu, který skončí na skládce.

Podle Radka Drahného, mluvčího Správy KRNAP, se letos sběrači, na rozdíl od minulých let, zaměřili na drobné vodní toky na území Krkonošského národního parku. „Důvodem byl Světový den rybí migrace, který jsme slavili v sobotu 21. května a skutečnost, že okolí potoků a řek jsme se takto cíleně a organizovaně zatím nevěnovali,“ uvedl.

Kromě běžných odpadků, jakými jsou plechové či plastové obaly od nápojů, bylo uklizeno množství automobilových součástek, zejména pneumatik. „Nešvarem, který registrujeme v poslední době častěji, než dříve, jsou psí exkrementy zabalené do igelitového sáčku a odhozené do lesa,“ upozornil mluvčí.

Akce Čisté Krkonoše, kterou Správa KRNAP dvakrát ročně organizuje, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě. Zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. „V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést,“ dodal Drahný.

(hyš-rd)
redakce@priroradtv.cz
Foto: Správa KRNAP