Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Lednicko-valtický areál je pastvou pro oči a kouzelným přírodním prostorem

11. 5. 2022

Lednicko-valtický areál je pastvou pro oči a kouzelným přírodním prostorem 28 snímků
Když se řekne Valtice, pozornost zbystří zejména milovníci kvalitních vín. To ale není určitě všechno. Lednicko-valtický areál totiž skýtá mnohá nádherná přírodní zákoutí, kouzelných parků včetně řady památek. Areál je nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě, která je zapsaná na seznam památek UNESCO.

Zaměřme se ale na přírodní hlediska v souladu s našim portálem prirodatv.cz. Valtický zámecký park, který navazuje na budovy zámku, má rozlohu zhruba 25 hektarů. Najdete zde přibližně 40 druhů jehličnanů a více než 75 druhů listnatých stromů. Za pozornost zcela jistě stojí Jerlín japonský převislý, což je strom s převislými větvemi a je unikátní svými zakořeněnými větvemi v zemi, které vytvářejí nové kmeny. Je to nejmohutnější rostlina svého druhu nejen u nás, ale i ve Střední Evropě.

Park byl dlouhá staletí součástí šlechtického sídla a podle toho náležitě zvelebován ve stylu anglické zahrady. Kdo se pohybuje v zámeckém prostoru, určitě by měl zavítat do krásné bylinkové zahrady, kterou zde v roce 2004 založili manželé Tiree a Lubomír Chmelar z USA. Jde o jedinečnou zahradu využívající přírodní principy péče s více než 300 druhy bylin. Naleznete tady nejen okrasné záhony, ale i ty s léčivými rostlinami. Pohybovat se po zahradě mezi rozmanitými bylinkami se skleničkou dobrého vína je skutečným zážitkem.

Přesuňme se nyní o kousek dál, a to do Lednice. Kromě nádherného zámku je nezbytné zavítat do nejnavštěvovanějšího parku v České republice, koncem roku 1996 pak zapsaného i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Má celkovou rozlohu 170 hektarů, nachází se v nadmořské výšce okolo 172 metrů a může se pochlubit 130 druhy jehličnatých a 356 druhy listnatých stromů.

Některé z nich patří k nejstarším a nejstatnějším exemplářům svého druhu u nás. Součástí je také zámecký rybník, na němž bylo vybudováno 15 umělých ostrovů s řadou průhledů na okolní porosty. Při toulání se kouzelnou přírodou nezapomeňte v parku v Lednici se stovkami květin, živých plotů, tisíci stromů, rybníků, kanálů a můstky, navštívit také zámecký skleník, kde se nachází botanická zahrada.

A jak úžasnou přírodu Lednicko-valtického areálu vnímali návštěvníci nedávných Valtických vinných trhů? „Primárně jsme sice do Valtic přijeli za vínem, ale procházku zdejším parkem i celým areálem až po Lednici vždy rádi znovu a znovu opakujeme. Je to určitě balzám na duši, bez nadsázky jedno z nejkrásnějších míst v republice, kam se budete vždy rádi vracet,“ řekla našemu portálu Lenka Doubravová z Český Budějovic. V podobném duchu superlativy nešetřil ani Lubomír Dvořáček z Prahy.

„Kdo ještě nikdy nebyl v Lednicko-valtickém areálu může jen litovat. Já osobně přírodu miluji a v této oblasti je skutečně v hojném množství. Samozřejmě nikdy neopomenu vyjít nad vinohrad na kolonádu Reistna odkud je nádherný výlet na Valtice nebo se vydat do nedalekého lednického parku, kde stojí romantický minaret, z něhož lze z výšky spatřit celý areál. To jsou myslím zážitky, které vám zůstanou v hlavě,“ uvedl Dvořáček. Kdo tedy ještě Lednicko-valtický areál nenavštívil, ať neváhá, a vydá se tam. Stojí opravdu za to.

Hynek Šnajdar
redakce@priroratv.cz
Foto: Hynek Šnajdar