Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

-3°

Svátek má

Lesní požár zachvátil Zabylský hřbet, naštěstí byl simulovaný

24. 5. 2022

page.Name
Kdokoliv se pohybuje v přírodě, vnímá sucho, které představuje zvýšené riziko požárů. Jilemničtí hasiči proto včera na Zabylském hřbetu hasili simulovaný lesní požár. Jak sdělil Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP, cílem cvičení bylo ověřit připravenost zúčastněných složek, prověřit komunikační kanály a otestovat novou techniku.

Simulovaný požár vypukl okolo tři čtvrtě na čtyři odpoledne v nepřístupném terénu v lese nad údolím Jizery pod enklávou Zabylý. Profesionální hasiči z Jilemnice a členové sboru dobrovolných hasičů obce Poniklá byli na místě události za necelých 15 minut od nahlášení požáru,“ řekl velitel zásahu a zároveň velitel stanice HZS Jilemnice Pavel Štěpánek, který vysvětlil smysl akce.

Šlo o ověření efektivity případného zásahu s novými hasebními prostředky. Po konzultaci s kolegy ze Správy Krkonošského národního parku jsme zvolili těžko dostupný terén. V něm jsme si chtěli otestovat hadice s užším průměrem, které jsou oproti klasickým hadicím výrazně lehčí a lépe se s nimi manipuluje,“ upřesnil. Podle ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische jsou Krkonoše pro hasiče velkou výzvou. Svahy jsou zde totiž strmé a přes hustou síť cest je mnoho jen těžko dostupných míst.

Přitom požáry zde nejsou nic jedinečného. Poslední velký si pamatujeme z roku 2018, kdy hořela alpínská louka u Labské boudy. S lesním požárem máme zkušenosti také na Harrachovsku, kde hořel les na Plešivci. Všichni vidíme, jaké je v posledních letech sucho, přesto se najdou lidé, kteří klidně zapálí svíčku v kalíšku a nechají ji hořet u křížku nebo božích muk. Stačí pak trocha větru a neštěstí je na světě. Jsme proto rádi, že hasiči na území KRNAP pravidelně cvičí, protože až to bude opravdu potřeba, vše bude fungovat, jak má,“ dodal Böhnisch.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Správa KRNAP