Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Národní muzeum souzní s přírodou! Otevřelo unikátní výstavu ZeMě

4. 5. 2022

Národní muzeum souzní s přírodou! Otevřelo unikátní výstavu ZeMě 9 snímků
V prostorách Národního muzea v Praze byla včera pro veřejnost otevřená výstava nazvaná ZeMě. Tato pestrá a unikátní expozice návštěvníkům přibližuje nejen udržitelnost, ale také to, co každý z nás může pro planetu Zemi udělat. Podle organizátorů výstava s mottem Záleží na mně, jaká bude Země navazuje na aktuální projekt City Nature Challenge 2022. Jeho hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá.

„Představuje téma udržitelnosti prostřednictvím konkrétních příkladů z každodenního života a nabádá k zamyšlení nad tím, co může jednotlivec sám udělat pro svět kolem sebe. Jde o první výstavu v Národním muzeu, která se zabývá čistě tématem udržitelnosti i šetrného přístupu k životnímu prostředí a snaží se toto téma pojmout komplexně,“ uvádějí pořadatelé.

Rozdělena jer proto do sedmi tematických ostrovů zaměřených zejména na spotřebu související například s módou, jídlem či vodou, dále na produkci, která zahrnuje odpady, a vnímání prostředí kolem nás, což představuje krajinu a biodiverzitu. Sedmé téma s názvem upcycling je zaměřené i na podporu kreativity. „Výstava je koncipována tak, že nemá začátek ani konec. Je tedy možné ji projít zcela libovolně,“ upozorňují organizátoři.

Na jednotlivých ostrovech nabízí 20 mechanických interaktivit od různých typů odklápěček, hlavolamů, přes hry a stavebnice, až po například dalekohled, který směřuje na ptačí krmítko v Čelakovského sadech. Nechybí ani multimediální obsah v podobě videoreportáží, podcastu, počítačových her či tematického videa, jež je promítáno na unikátní čtyřmetrové projekční stěně. Ta vznikla jako výsledek aplikovaného výzkumu projektu, na němž Národní muzeum spolupracuje s Institutem intermedií ČVUT a e-sdružením CESNET.

„Provedení výstavy je unikátní v tom, že se snaží podporovat udržitelnost nejen obsahem, ale i provedením. Je totiž postavena z velké části z recyklovaného materiálu předchozí výstavy Sluneční králové a tento proces je ve výstavě také do detailu představen. Zároveň je koncipována svým provedením tak, aby se materiál i koncept použitý ve výstavě včetně AV softwaru mohl po úpravě použít i pro další expozici,“ dodávají její autoři.

V souvislosti s touto událostí, se lze těšit také na bohatý doprovodný program, který Národní muzeum k výstavě ZeMě připravuje v historické budově Národního muzea v Letohrádku Kinských, přilehlém parku, prostorách přírodovědeckého depozitáře v Horních Počernicích nebo v Kroužkovací stanici Národního muzea v Hostivaři. Výstava potrvá do konce letošního roku.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Národní muzeum