Obce opět soutěží o nejlepší inovace v energetické soběstačnosti
12. 5. 2022
Uskutečněné projekty mohou přihlašovat obce napříč Českou republikou do konce letošního srpna. Jak uvedla Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR, na konci minulého roku byl v členských obcích zaznamenán výrazný zájem o výstavbu vlastních energetických zdrojů, zvažovala to podle průzkumu každá čtvrtá obec.
„Vzhledem k vývoji v posledních měsících i z aktuálních ohlasů předpokládáme, že tento počet ještě narostl. Platforma Obec 2030 pomáhá šířit povědomí o projektech, které se v obcích už podařilo zavést do praxe. Už první ročník soutěže ukázal, že takových příkladů máme v České republice mnoho,“ řekla předsedkyně Olšáková. Do soutěže mohou zástupci kterékoliv obce v ČR přihlásit tamní projekt vyplněním stručného formuláře.
V souvislosti s kategorií Energetická soběstačnost lze přihlásit projekty, které přispívají ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energií či na snížení energetické spotřeby. Kategorie Environmentální odpovědnost zahrnuje řešení, která přispívají ke snížení uhlíkové stopy či přispívají k cirkulárnímu pojetí obecního hospodářství. Vítězové získají ceny, jež podpoří další obecní rozvoj v oblasti elektrické mobility, energetiky nebo odpadového hospodářství.
„Jasně pozorujeme snahu obcí modernizovat se a podporujeme je řadou aktivit, jako je právě platforma Obec 2030. Zároveň jsme si vědomi omezení, na která obce aktuálně narážejí, jako je například nedostatek fotovoltaických panelů absence zákona o komunitní energetice, který by významně usnadnil obcím využívání a především sdílení vyrobené energie. Zasazujeme se o to, aby změnu přinesl nový zákon o komunitní energetice, na jehož přípravě se podílíme,“ prozradila Eliška Olšáková.
Obce se podle předsedkyně nemusejí soustředit výhradně na získávání energie ze slunce, ale pokud pro to mají vhodné podmínky, mohou využít řešení, kdy se energie získává z vody, větru či biomasy. Například u bioplynových stanic dnes existují instalace, které jsou srovnatelné s velikostí lodního kontejneru. Stranou by nemělo zůstávat ani snižování energetické náročnosti budov pomocí zateplení či instalace chytrého a úsporného pouličního osvětlení. Podstatnou část projektů lze podpořit ze státních i evropských dotačních programů.
Do prvního ročníku soutěže se zapojilo sedm desítek obcí. Na základě výběru odborné poroty a hlasování účastníků zvítězila obec Veselíčko (Olomoucký kraj) a její unikátní řešení zpracování bioodpadu a jeho využití přímo v obci. Druhé místo obsadil městys Litultovice (Moravskoslezský kraj) se svou první funkční energetickou komunitou v České republice. Třetí příčka patřila Říčanům (Středočeský kraj), kde zavedli povinnost realizovat zelené střechy či fotovoltaické panely na budovách s plochou střechy nad 300 metrů čtverečních.
Platforma Obec 2030 ve spolupráci s experty daných oborů pomáhá obcím formou poradenství s přípravou energetických a environmentálních projektů, zajištěním financování i samotnou realizací. Zároveň propojuje starosty a umožňuje jim sdílet ukázky dobré praxe.
(hyš-ln)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Obec 2030