Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Obnovená nádrž v Nivě na Prostějovsku převede i stoletou vodu

9. 5. 2022

page.Name
Lesy České republiky za částku 8,5 milionu korun bez DPH obnovily u obce Niva na Prostějovsku v Olomouckém kraji vodní nádrž, která bezpečně převede povodeň, zadrží vodu v krajině a posílí zásobu povrchových vod v oblasti.

Bezpečnostní objekty zahrnující přeliv a spodní výpusť byly již v havarijním stavu. Proto Lesy ČR přistoupily k celkové obnově nádrže s tím, že stavba byla zahájena v říjnu roku 2020. „Nejdříve jsme odtěžili ze zátopy bezmála 10 tisíc metrů krychlových sedimentu, poté začala stavba a instalace výpustného zařízení, tedy požeráku s lávkou,“ řekl Richard Klement, náměstek pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR jižní Morava.

Podle něj b ezpečnostní přeliv v koruně hráze na pravém břehu nádrže převede až stoletou vodu, aniž by se přelila přes korunu hráze dlouhých 85 metrů. Obnovu nádrží spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR částkou více než pět milionů korun . Nádrž Niva je jedním z desítek vodohospodářských projektů, které Lesy ČR obnovují a pokračují v celé zemi v souvislostech i s programem Vracíme vodu lesu, aby zabránila vysychání krajiny a chránily obce před povodněmi.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR