Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Obří Fosilosaurus vyzval k ukončení závislosti na fosilních palivech

11. 5. 2022

page.Name
Ekologické organizace Limity jsme my a Hnutí DUHA včera na Malostranském náměstí v Praze vztyčily obřího sedmimetrového Fosilosaura. Ten představuje nafukovacího dinosaura sestaveného ze symbolů těžby a spalování fosilních paliv.

Tímto způsobem ekologické organizace upozorňovaly na problémy, jako jsou klimatická krize, závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska či růst cen způsobený fosilními palivy. Při akci také vyzvaly politiky, aby se Česká republika přidala ke státům požadujícím vystoupení z Energetické charty, která umožňuje fosilním firmám žalovat státy u mezinárodních arbitráží, pokud se rozhodnou chránit klima či omezit fosilní paliva. Přes arbitráže by evropské státy mohly přijít v nejbližší dekádě až o 344 miliard eur.

Hlavní požadavky akce 

  • Maximálně usnadnit a podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Odstranit bariéry. Stát by měl například podporovat provoz nových fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic na komunální odpad a také větrných turbín. Vše samozřejmě s ohledem na ochranu přírody a lidí. Ministr průmyslu Jozef Síkela by měl přestat blokovat spuštění pro stát velmi výhodných aukcí a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny. Provozní pro nové fotovoltaiky podporu obce, průmysl i řada ministerstev.

  • Nastartovat komunitní energetiku a sdílení energie. Vláda by měla urychleně změnit zákony, aby si občané mohli jednoduše vyrábět a sdílet mezi sebou čistou energii a snížit svoji závislost na drahých dodávkách ze sítě. Sdílení elektřiny mezi sousedy a obcemi v regionu musí být snadno a dostupné.

  • Pomoc se zateplováním musí být dostupná pro nízkopříjmové rodiny. Ministerstvo by mělo nastavit dotace na zateplování a solární panely tak, aby na ně dosáhli všichni. Pro panelové a bytové domy je třeba cílené poradenství a příspěvky domácnostem, které nedokážou platit navýšení fondu oprav. Dotace na zateplení domů je třeba odstupovat a zvýšit pro nejchudší až na 95 procent, další zdroje přinesou bezúročné půjčky. Potřebujeme tedy na pomoc potřebným rodinám investovat desítky miliard a místo plýtvání energií a zasílání peněz ruskému agresorovi rozhýbat české stavebnictví.

  • Sociálně zranitelné rodiny musí mít dostupné ceny energií. Ne každý má možnost zateplit si dům, třeba protože žije v nájmu. Přesto je nutné chránit i tyto chudší domácnosti před neúnosnými cenami energií. Proto je potřeba, aby ministerstvo průmyslu zavedlo kategorii sociálně zranitelného zákazníka a takovým lidem by pak stát pomáhal s placením nadměrných účtů za elektřinu, plyn či teplo.

  • Vystoupení z Energetické charty. Česká republika by se měla přidat ke státům jako je Francie či Itálie, které požadují odchod evropských států od Energetických chart. Ke koordinovanému vystoupení z Energetické charty vyzval také Evropský parlament.

Podle Alžběty Králové z iniciativy Limity jsme my energetická charta prochází v současné době reformou a Evropská unie bude o svém přístupu k reformnímu procesu jednat na léta. „Stále více států a politiků říká nahlas, že je nutné z ní vystoupit, protože začátek doslova nahrává fosilním korporacím a brání dosahování cílů evropské klimatické politiky. Požadujeme, aby se česká vláda k těmto hlasům přidala,“ vyzvala.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, se nechal slyšet, že krize způsobená napadením Ukrajiny, že využití zemního plynu jako paliva je velmi nejisté. „Rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energetické efektivnost představuje v horizontu měsíců jedinou možnost snížení závislosti na fosilních palivech,“ uvedl.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Foto: HD