Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pět let zápachu v okolí Prachovic! Pochází z blízké cementárny?

9. 5. 2022

page.Name
Jak už název napovídá, budeme se věnovat trápení Prachovic a okolí na Chrudimsku, kde lidé už roky bojují se zápachem pocházejícím s velkou pravděpodobností z blízké cementárny,“ nastínili cíl debaty, která se uskuteční ve čtvrtek od 17 hodin v objektu hasičské zbrojnice JSHD Heřmanům Městec, zástupci sdružení na ochranu přírody Arnika.

Podle nich vlastník navzdory problémům opětovně požádal o zvýšení limitu pro vypouštění těkavých organických látek, které mohou zápach způsobovat. „Na místě představíme problém jako takový, poslední vývoj a také závěry studie občanského monitoringu zápachu, ke kterému bude možné vznést dotazy a zapojit se do debaty,“ uvedla Arnika.

Cementárna se nachází v těsném sousedství chráněné krajinné oblasti Železné hory. Pod ní se rozkládá jeden z největších vápencových lomů v České republice, ve kterém cementárna těží surovinu pro svou výrobu. „Kromě toho cementárna také spaluje tak zvané alternativní palivo z komunálních a průmyslových odpadů. V okolí Prachovic se dlouhodobě šíří silný zápach připomínajícím pálené pneumatiky či plast,“ dodali zástupci Arniky.

(hyš-kd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Sdružení Arnika, Jan Losenický