Středa

31. května 2023

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Přírodní zahrady kláštera v Opočně znovu ožijí kulturou i vzděláním

2. 5. 2022

page.Name
Na revitalizaci, která vede ke zpřístupnění krásných přírodních zahrad kapucínského kláštera v Opočně, získal Královéhradecký kraj z norských fondů dotaci ve výši 4,75 milionu korun. Celkové náklady na tuto investici činí 5,3 milionu.

V zahradách vznikne zázemí nejen pro kulturní a vzdělávací programy, ale také volnočasové aktivity či rukodělné workshopy. Kraj ve spolupráci s městem bude projekt realizovat od letošního června až do října příštího roku. Podle náměstkyně hejtmana Martiny Berdychové se díky „norské“ podpoře už letos klášterní zahrady zpřístupní veřejnosti pro rozmanité volnočasové a kulturní aktivity.

„Kromě toho chceme s norským partnerem pořádat vzdělávací semináře zaměřené na revitalizaci a management kulturního dědictví,“ říká náměstkyně. Kraj chce do celého procesu oživování kláštera hodlá aktivně zapojit místní komunitu, která by se mohla podílet na budování komunitní zahrady, organizaci kulturních akcí a přípravě dalšího plánu rozvoje budov kláštera, pro něž se stále hledá využití.

V Opočně se před letními prázdninami uskuteční několik informativních setkání. Pozvání na ně přijali odborníci z oblastí kultury, sociálního podnikání a komunitního plánování, kteří se podělí se svými zkušenostmi realizace obdobných projektů. V této souvislosti se plánuje postupná ucelená revitalizace a zpřístupnění celého areálu. Mimo to se pracuje na vizi nového využití kláštera, a to ve spolupráci s vedením města i místními občany.

Rada schválila zadání výběrového řízení na stavebně-historický průzkum, který odborně zreviduje areál kláštera a zhodnotí zvláště cenná místa zasluhující si ochranu při následné rekonstrukci. V současné době čekáme na podpis smlouvy s církví. Poté zveřejníme výzvu k podání nabídek a vybereme dodavatele. Letos v červenci se uskuteční demolice dvou zastaralých budov a do konce září opravíme současné komíny na budově kláštera,“ dodala Berdychová.

Klášterní komplex v Opočně byl založen rozhodnutím provinciální kapituly kapucínského řádu v roce 1673. Základní kámen byl položen roku 1674 za komplexní finanční pomoc majitele panství Ludvíka Colloredo-Walsee. Po roce 1951, kdy naposledy sloužil církevním účelům, byl až do roku 2007 využíván pro Svatojánský ústav pro péči o hluchoněmé a slabomyslné ženy. Celý komplex, který je šest let v majetku Královéhradeckého kraje, byl v roce 1958 prohlášen kulturní památkou.

(hyš-ms)
redakce@prirodatv.cz
Foto: KÚ Královéhradeckého kraje