Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Proces EIA na spalovnu v Opatovicích započal, obec Čeperka chystá referendum

20. 5. 2022

page.Name
Elektrárny Opatovice (EOP), spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, po letech naplňují svůj plán na stavbu spalovny odpadů. V dubnu letošního roku byl záměr zveřejněn v informačním systému EIA, od té doby probíhá proces posuzování jeho vlivů na životní prostředí.

K záměru bylo možné se vyjádřit do 16. května, nyní musí oznamovatel zpracovat dokumentaci, která bude obsahovat všechny náležitosti, v nichž případně doplní všechny nedostatky, na které spolky a obce poukázaly ve svých vyjádřeních. Jedním ze spolků, který se k záměru na stavbu spalovny v opatovické teplárně vyjádřil, bylo také sdružení Arnika.

V připomínkách poukazuje například na podcenění vlivu toxických látek ze spalovny, jako jsou dioxiny nebo PFAS. Záměr dále přehlíží problém bromovaných dioxinů nebo nárůstu emisí těkavých organických látek, toxických kovů či CO2. Obsahuje navíc řadu nepřesností. Kromě toho projekt počítá se svozovou oblastí rozsáhlou zhruba 60 až 80 kilometrů, která zasahuje do čtyř krajů – Pardubického, Královéhradeckého, části Středočeského a kraje Vysočina. Lze předpokládat, že hustota dopravy v oblasti stoupne o bezmála 100 aut denně, z toho 30 budou těžká nákladní vozidla.

O spalovně v Opatovicích nad Labem bylo poprvé slyšet už v roce 2003, kdy projekt poprvé získal souhlasné stanovisko v procesu EIA. Pod vlivem masivního odporu místních a nedostatku financí však nebyl zrealizován. V té době se počítalo s kapacitou 100 tisíc tun spalovaných odpadů ročně, nyní je to už o 50 tisíc tun více. Zastupitelstvo Opatovic je v otázce spalovny dosud vázáno referendem z roku 2006, ve kterém se přes čtyři pětiny hlasujících poskytli proti stavbě spalovny.

Obec poté změnila územní plán tak, aby spalovna na jejím území postavena být nemohla. Oznamovatel se nyní chystá výsledek referenda obejít tím, že spalovnu posune o něco dál, patrně do katastru obce Čeperka, kde byl přitom záměr v referendu rovněž zamítnut, pouhý rok po Opatovicích. Vedení obce chce nyní vypsat referendum nové a také uspořádat k celé záležitosti veřejné schůzi.

(hyš-so)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Martin Marek, wikimedia.org, Karelj