Čtvrtek

9. února 2023

Nyní

-4°

Zítra

-2°

Svátek má

Region okolo Turówa nedostane peníze z Fondu spravedlivé transformace

13. 5. 2022

page.Name
Podle organizace Greenpeace ČR Evropská komise polským úřadům potvrdila, že Zhořelecký region okolo kontroverzního hnědouhelného dolu Turów, který odčerpává vodu z českého území, nedostane podporu z Fondu spravedlivé transformace. O finance přitom požádaly unii samy polské úřady.

Cílem podpory fondu je odchod od uhlí k moderní ekonomice a vytváření nových pracovních míst místo těch, která zaniknou ve fosilním průmyslu. Evropská komise odmítá Zhořeleckému regionu poskytnout peníze, protože Polsko ve svých plánech nedodrželo podmínku začít s transformací před rokem 2030 a naopak povolilo další těžbu v dole Turów do roku 2044.

Samotné povolení je ale v tuto chvíli nelegální, neboť před časem polský soud zrušil část rozhodnutí v procesu posouzení vlivu na životní prostředí, na jehož základě bylo povolení k těžbě vydáno. Zbytek tohoto rozhodnutí navíc nyní čelí odvoláním ze strany environmentálních organizací včetně Greenpeace ČR. Nikol Krejčovou, koordinátorku uhelné kampaně Greenpeace, potěšilo, že Evropská komise vymáhá dodržování pravidel pro přiznání podpory z fondu spravedlivé transformace.

Doufám, že bude stejně i v případě samotného těžby v dole Turów, neustále neustále pokračovat ve ztrátě vody z českého hluku a prachu, a přesto stále pokračuje. Spravedlivá transformace Turówa musí proběhnout co nejdříve, aby se místní dopady jak na obyvatele, tak na světové klima. Spalováním uhlí z Turówa další desítky let by se ještě více prohlubovala klimatická krize, kterou zažíváme,“ dodala.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz

Ilustrační foto: Facebook Greenpeace ČR