Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Ropa financuje válku! Greenpeace vyzvala vládu skončit s ruskou ropou

24. 5. 2022

page.Name
Organizace Greenpeace v noci na dnešek promítala na zeď u Úřadu vlády v Praze a na chladicí věž rafinerie u Litvínova, kde se zpracovává ropa dovážená z Ruska. Vzkazy, které se na těchto stavbách objevily, vyzývaly vládu premiéra Petra Fialy, aby podpořila konec dovozu ruské ropy do konce letošního roku a nepožadovala z něj výjimku.

V uplynulých týdnech se na půdě Evropské unie řeší nový balíček sankcí proti Rusku, který by měl obsahovat i závazek na postupné ukončení dovozu ruské ropy do konce letošního roku. Ministři a premiéři se kvůli němu sejdou na mimořádném summitu EU na konci května. Snahu skoncovat s ruskou ropou, která financuje právě probíhající válku na Ukrajině, zatím blokuje Maďarsko.

Česko a Slovensko jsou ochotné konec ruské ropy podpořit, ale jen v případě, že pro ně nebude po nějakou dobu platit. Podle informací v médiích by Česko mohlo získat výjimku do poloviny a Slovenska až do konce roku 2024. Zároveň některé evropské státy včetně Německa již avizovaly, že s ruskou ropou skončí případ v příštích měsících i v případě, že by se unijní sedmadvacítka na společném postupu nedohodla.

Premiér Fiala argumentuje, že Česko výjimku potřebuje, protože „sankce nesmí poškodit víc občany České republiky než Ruskou federaci.“ Výjimka z dovozu ruské ropy však neobsahuje pro Česko žádné výhody oproti jiným státům, protože ceny ropy vznikají na burze, a na českých čerpacích stanicích se budou odvíjet od stejné ceny jako v dalších státech Evropy, které dovoz ruské ropy plánují ukončit do konce roku.

Česko dováží v tuto chvíli z Ruska 49 % své současné spotřeby ropy, druhou polovinu odebírá z ropovodu IKL/TAL, který vede z italského Terstu přes německý Ingolstadt a významně zásobuje i Rakousko a část Německa. Společnost SIAT-TAL, která provozuje ropovod v Itálii, již dříve uvedla, že je potřeba okamžitě zvýšit dodávky do České republiky na dvojnásobek a vykrýt veškerou poptávku po ruské ropě. Zároveň může posílat ropu, která má složení podobné ruské ropě a kterou je výzkum zpracovávat rafinerie v Litvínově.

Polská firma PKN Orlen, která rafinerie v ČR provozuje, ostatně potvrdila, že je na konec dovozu ruské ropy připravena a že zvládne zásobovat Česko i po uvalení dalších mezinárodních sankcích. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a společnost Mero, která provozuje ropovody na českém území, tvrdí, že je možné okamžitě nahradit dvě třetiny ruské ropy a že po další zvýšení dodávek je nutná instalace dalších čerpadel.

Třetina ruské ropy, na níž podle ministra nezbývá v ropovodu TAL kapacita, odpovídá 16 procentům celkové spotřeby v České republice. Greenpeace proto žádá vládu, aby okamžitě podnikla kroky, které zajistí snížení spotřeby ropy, jakými jsou například podpora emisní, hromadné dopravy, cyklistiky, nákladní dopravy po železnici či organizace opakovaného zavádění home office.

Podle analýzy Greenpeace je možné ušetřit v EU spotřebu ropy až o 28 procent. Zároveň může vláda pro rychlejší konec dovozu ruské ropy dosáhnout státních hmotných rezerv, kde je nyní zásoba ropy, která při stávajících potřebách vydrží minimálně 94 dní. Podle Lukáše Hrábka, mluvčího Greenpeace ČR není na co čekat, protože dovoz ruské ropy financuje krvavou válku a jedinou vládu s morálním krokem je ukončit co nejrychleji.

„Ropa na čerpacích stanicích levnější nebude, ať už se Patra Fialy rozhodne jakkoli, protože její cena vzniká na burze a je stejná pro celou obrazovku Evropy. Navíc máme velkou výhodu v tom, že k nám teče ropa i odjinud. S trochou snahy vynaložené na ukončení naší spotřeby jsme určitě schopni připojit ke státům, které ropu z Ruska do konce roku,“ dodal.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Greenpeace ČR