Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Státní lesnické podniky si zpětně převádějí pozemky i nemovitosti

2. 5. 2022

page.Name
Smlouvu o vzájemném převodu práva hospodařit s nemovitými věcmi ve vlastnictví České republiky účinnou od 1. května uzavřely Lesy České republiky s Vojenskými lesy a statky České republiky. Pozemky a stavby, které si oba podniky 30. června minulého roku vzájemně převedly, se tak vrací původním správcům.

Lesy ČR loni převedly na Vojenské lesy a statky ČR (VLS) 41 tisíc hektarů včetně staveb v různých regionech a získaly od VLS právo hospodařit na bezmála 32,5 tisících hektarech včetně budov. Vlastníkem pozemků zůstal stát, změnil se jejich správce. Rozhodli o tom tehdejší ministři obrany a zemědělství. Nově jmenovaní ministři obou resortů zadali před koncem roku 2021 audit zaměřený na optimalizaci seznamu pozemků s ohledem na efektivní hospodaření.

„S Vojenskými lesy a statky jsme provedli revizi a účetní evidenci pozemků. Vládě jsme následně představili návrh změny majetkoprávních vztahů,“ uvedl Jiří Groda, pověřený vedením Lesů ČR, podle něhož souvisí tento krok se změnou bezpečnostní situace země. „Zájem armády má nyní přednost a je tak zásadní, že převod pozemků v původních parametrech nedával smysl,“ poznamenal. Vláda záměr schválila 30. března.

V dubnu tedy zástupci obou podniků uzavřít novou smlouvu. Od 1. května 2022 se tak pozemky a nemovitosti vrací podnikům, které jsou spravovány před 1. červencem 2021. Jak prozradil ministerstvo zemědělství Zdeněk Nekula, p r o návrat do výchozího stavu existoval provozní i obranné důvody. Kromě hospodářských do ekonomiky podniků bylo důležité také dopadní nakládání s pozemky vojenského újezdu Ralsko v ochraně obrany.

„Jde o území, na kterém se konají vojenská cvičení armády ČR i NATO. O celé směně, která byla připravena minulou vládou, jsem měl od začátku velkých pochybností. Šlo o účelovou záležitost, která vyvolala u odborné veřejnosti řadu otazníků, proto jsme se rozhodli ji zrušit,“  doda l ministr zemědělství.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Lesy ČR