Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

U bašty Baba v Litoměřicích vznikla nová expozice o Českém středohoří

12. 5. 2022

page.Name
Již řadu let roky je sídlem regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bašta Baba v centru Litoměřic. Z projektu LIFE České středohoří se povedlo zrekonstruovat část přilehlé zahrady, která nyní slouží také jako botanická expozice. Zahrada je přístupná veřejnosti.

Část zahrady jsme přestavěli na skalku, kterou jsme osadili zajímavými rostlinami. Máme zde i vzácné druhy, jako je koniklec otevřený, hlaváček jarní nebo bělozářka liliovitá. Všechny rostliny jsou k vidění i v přírodě Českého středohoří. Sazenice jsme získali darem z několika českých botanických zahrad,“ uvedl Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště.

Jednotlivé trsy rostlin jsou opatřeny cedulkami, takže návštěvník každý druh snadno rozpozná. V opravené části zahrady si lze prohlédnout i velkoformátové fotografie, které budou v průběhu roku obměňovány. Podle Kříže byla již dříve na zahradě vytvořena geologická expozice, která doslova představuje stavební kameny Českého středohoří. Také jsme zde bylo umístěno několik dřevěných oveček.

Mají připomenout, jak o okolní krajinu pečujeme . J de především o volnou pastvu, která udržuje cenná místa, aby nezarůstala náletem. Pastva prospívá vzácným druhům rostlin nebo třeba motýlům. Ovečky doplnila i vyřezávaná koza. V rámci expozice je také možné navštívit syslí noru je jejími obyvateli,“ dal ředitel regionálního pracoviště.

Zahrada je otevřená pravidelně ve všední dny přibližně od 8 do 17 hodin. Inovativní prvek je i využití aplikace GEOFUN, ve které návštěvníci najdou mnoho zajímavých a zábavných informací v zahradě. V této aplikaci je možné stáhnout jednu z mnoha vytvořených zážitkově-poznávacích her Kousek Českého středohoří v Litoměřicích.

(hyš-on)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Litoměřice srdcem