Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Úklid rezervace pokračuje, ochránci přírody se zaměřili na hromady panelů

13. 5. 2022

page.Name
Stopy po sovětské armádě, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích před desítkami let působila, jsou stále patrné. Ochránci přírody v nynější rezervaci velkých kopytníků stále odklízejí velké množství odpadků, jež tam za sebou tato armáda zanechala. Aktuálně tam těžká technika odklidila hromady betonových panelů, které byly z biologicky vzácné lokality odvezeny k recyklaci.

Podle Dalibora Dostála, ředitele ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila, tím skončila hlavní fáze letošní etapy úklidu někdejšího výcvikového areálu. „Letošní etapa úklidu patřila k těm nejnáročnějším. Začala počátkem března a původně byla plánována na měsíc. Kvůli značnému rozsahu černých skládek i pozůstatků po armádě se však úklid protáhl až téměř do poloviny května,“ uvedl Dostál.

Práce se výrazně prodražily kvůli dramatickému zvýšení cen pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině. Již v květnu ochranářská organizace vyčerpala rozpočet plánovaný na celý rok a na provoz rezervace bude muset shánět dodatečné prostředky. „Rozsah prací nelze přesně naplánovat. Rezervace se loni výrazně rozšířila. Poté, co zvířata spásla vysokou trávu v nové části, ukázal se rozsah černých skládek, které byly do té doby skryté v porostu,“ sdělil Dostál.

Odpady nebylo možné nechat na místě a uklidit je později. „Kromě toho, že černé skládky by nikdo neměl nechávat ležet v přírodě, jde často o různé dráty, ostrá železa a další nebezpečné předměty, o kterých by se mohli zranit jak velcí kopytníci, tak běžná lesní zvěř,“ dodal ředitel České krajiny. Do úklidu se letos již letos účastní také dobrovolníci, kteří odklízeli nejen černé skládky na území rezervace, ale i odpadky na okružní stezce vedoucí po jejím obvodu. Sesbírali také množství igelitů a lehkých plastů, které do rezervace zafoukal vítr z nedaleké skládky komunálního odpadu společnosti AVE u Benátek nad Jizerou.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina