Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Unikátní projekt Energie a civilizace má vést k poučení a hlavně k zamyšlení

10. 5. 2022

Unikátní projekt Energie a civilizace má vést k poučení a hlavně k zamyšlení 19 snímků
Recyklace, solární energie, biodiverzita, typy energií, elektromobilita v Čechách, těžba, Hradec Králové – město plné energie, hospodaření v regionu či hradecké lesy. To a další témata jsou součástí právě zahájené výstavy Energie a civilizace umístěné na desítkách velkoplošných panelů, které jsou v noci solárně nasvícené, na náměstí 28. října v Hradci Králové.

Již druhá pozoruhodná expozice z produkce společnosti Medialogue navazuje na aktuální téma, jímž je udržitelná budoucnost. Prostřednictvím čtyřiceti témat výstava řeší způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace.

Vzhledem k tomu, že je umístěná v Hradci Králové, určitě stojí za pozornost, jak je v tomto směru zastoupeno právě krajské město. Na panelu s názvem Město plné energie se procházející divák seznámí nejen s jeho stručnou historií, ale také s přírodními zákoutími, jako jsou například rozsáhlé lesy v okolí či protékající řeky Labe a Orlice, které mu dodávají výrazný a zdravý přírodní ráz.

Další panel se věnuje hospodaření v regionu. Samostatná kapitola je zaměřena na lesy v okolí Hradce Králové, které mají již 700letou tradici. Městské lesy Hradec Králové hospodaří na ploše zhruba 3850 hektarů přírodě blízkým způsobem. „Hlavním úlohou lesníka v lese, především hospodářském, je vypěstovat dostatečné množství kvalitního dříví se zachováním prostředí a biologické vyrovnanosti lesa,“ uvedl mimo jiné na dalším panelu ředitel této instituce Milan Zerzán.

Výstava je unikátní svou pestrostí, která nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování i postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost nebo prosperitu. V dnešní době klimatických změn je více než aktuální. Podle primátora města Alexandra Hrabálka má energie celou řadu podob a forem, je nejen tím, co vidíme, slyšíme, cítíme, ale i tím, co lidské smysly nezachytí, a dost možná ani nikdy nevysvětlí či nepochopí.

„Energie je podstatou celého vesmíru. My si ale energii v užším smyslu spojujeme především s principem přeměny jejího zdroje na teplo, světlo nebo pohyb, tedy základní atributy komfortu dnešního života. Pokud si ho naše civilizace chce zachovat, je potřeba si těchto zdrojů vážit a hledat nové, efektivnější a šetrnější technologie využití energie, která je kolem nás,“ sdělil na témže panelu hradecký primátor.

Hodně lidí procházejících přes náměstí 28. října nenechají panely v klidu a rádi se u nich zastaví. To byl i případ Kláry Marečkové z krajského města. „Myslím si, že je to velmi povedené a hlavně důležité. Lidé berou energii jako samozřejmost, někdy si to ani neuvědomují. Přála bych si, aby tato skvělá výstava vedla k většímu zamyšlení, jak nakládáme s životním prostředím, které podle mě není nevyčerpatelné. Doporučuji, aby se kolemjdoucí u panelů zastavili a nechali se poučit,“ řekla našemu portálu Marečková. Výstava Energie a civilizace bude k vidění do 27. května.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar