Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

V pozorování přírody České Budějovice obsadily 170. příčku na světě

17. 5. 2022

page.Name
Celosvětová výzva City Nature Challenge, která letos vstoupila do sedmého ročníku, je ve finále. Po čtyři dny lidé fotili přírodu ve městech a poprvé se staly součástí této události také České Budějovice. Do výzvy se celkem zapojilo 447 měst z celého světa. Více než 67 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 1,69 milionu organismů, které byly zařazeny do 50 176 druhů.

Během akce byl objeven nový druh orchideje v Bolívii a zachyceno mnoho kriticky ohrožených druhů. Zcela nejúspěšnějším městem letošní výzvy byla bolivijská metropole La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 137 tisíc. Výsledky z celého světa.

A jak si vedly České Budějovice? Během čtyř dnů od 29. dubna do 2. května zaznamenalo 82 lidí přesně 1841 pozorování. Pozorované organismy byly rozřazeny do celkem 543 druhů. S těmito skvělými výsledky se České Budějovice umístily na 170. příčce ze všech měst světa a předběhly tak například téměř pětkrát početnější skotskou metropoli Edinburgh i hlavní město Havaje, Honolulu.

V rámci České republiky se umístily na třetím místě. Zvítězila Praha s více než 12 tisíci pozorováními, která celosvětově obsadila úžasné 34. místo. Druhým nejúspěšnějším českým městem bylo Brno s 5934 pozorováními, Uherské Hradiště si připsalo 1484 pozorování.

Mezi nejčastěji focenými druhy na území Českých Budějovic byly kachna divoká (28) a pampeliška lékařská (17), což byly zároveň nejčastěji zaznamenávané druhy celosvětově. Z rostlin dále českobudějovičtí pozorovatelé nejvíce zachycovali rozrazil rezekvítek (16), kopřivu dvoudomou (15) a sasanku hajní (15). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy dále najdeme lysku černou (15), ruměnici pospolnou (14), labuť velkou (13) a včelu medonosnou (13).

Účastníkům výzvy se v Českých Budějovicích podařilo zachytit i vzácnější a ohrožené druhy, a to zejména v lokalitě Vrbenských rybníků. Mezi ptáky to byli kriticky ohrožený kolpík bílý, kvakoš noční, potápka černokrká či zrzohlávka rudozubá. K silně ohroženým druhům patří také slepýš křehký, kterého zde vyfotografovalo pět pozorovatelů. Mezi vzácnějšími rostlinami pak figurují například orchidej prstnatec májový, ďáblík bahenní nebo ocún jesenní.

Zcela nejaktivnějším pozorovatelem byl uživatel „tiamat1“ s 330 pozorováními a 198 zaznamenanými druhy. Výsledky společně s nejlepšími fotkami představí Biologické centrum Akademie věd ČR na výstavě v Domě U Beránka, která bude zahájena zítra v 17 hodin a potrvá do konce května.

(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jiří Řehounek, Ludmila Oliveira, Daniela Procházková