Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Zahradnická škola se i letos zapojí do tradiční akce Víkend otevřených zahrad

26. 5. 2022

page.Name
Botanická zahrada v sadech Na Polabí a přírodně krajinářský park Neuberk ve městě Mělník se stanou 10. a 11. června dějiště celorepublikové události Víkend otevřených zahrad. Do této akce se již tradičně zapojí také zdejší Česká zahradnická akademie.

Brány zmíněných míst se otevřou v 8 hodin a zakončení se plánuje na 16. hodinu. Podle organizátorů jsou po oba dny zajištěny komentované prohlídky. První začne ve školní botanické zahradě v 10 hodin s tím, že sraz návštěvníků bude před budovou A. V parku Neuberk se zájemci sejdou na nádvoří zámečku ve 13 hodin.

Kromě toho se v pátek 10. června od 10 hodin uskuteční na trávníkové ploše vedle budov školy slavnostní vyřazení úspěšných maturantů a absolventů učňovského oboru. Druhý den v sobotu jsou připraveny ve školních zahradách pro malé a velké návštěvníky rozmanité soutěže spojené se zahradnickým oborem. V obou dnech se v areálu školy navíc konají tematické výstavy - nové učebnice, studentské projekty, zahradnická mechanizace, poznávání rostlin, vinařství.

„Do projektu zapojujeme i běžně navštěvovaná místa, avšak s doplňkovým programem koncipovaným pro tuto ojedinělou akci. Rádi bychom v tento víkend prezentovali veřejnosti význam vegetace a posílili její postavení ve společnosti. Obvyklá forma je komentovaná prohlídka o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku, doplněná dalším programem,“ vysvětlují organizátoři.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti - Open Garden & Squares Weekend vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely tři zahrady a jejich počet postupně vzrůstal.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook ČZA, Víkend otevřených zahrad