Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Zakladatel rezervace kopytníků Dalibor Dostál se stal Zeleným hrdinou

31. 5. 2022

page.Name
Ve spolupráci s vědci v roce 2015 založil unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice a od té doby ji brání před soustavnými likvidačními tlaky. Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, se nyní stal osmou osobností televizního cyklu Zelený hrdina.

Cílem tohoto projektu je inspirovat Čechy ke změně přístupu k životnímu prostředí. „Naši zelení hrdinové jsou běžní lidé, jejich příběh a přínos v oblastech, na které se v projektu zaměřujeme, je však mimořádný. Věříme, že prostřednictvím skutečných hrdinů a jejich příběhů vyvoláme diskusi nad dopadem našeho chování na přírodu. Cílem je ukázat, že každý z nás může přispět ke změně, a podílet se na tak na zelenější budoucnosti,“ uvedla Martina Konrádová z obsahové agentury Fuse, která pomáhá projekt uskutečnit.

Bývalý vojenský prostor Milovice představuje přírodně nejcennější českou nížinu, která se zachovala v takovém rozsahu. Zároveň je toto území díky své poloze blízko měst a dálnice atraktivní pro různé developerské a komerční projekty. Dostál si vždycky myslel, že nejtěžší bude rezervaci založit. Teprve později se zjistilo, že mnohem složitější je ubránit před různými tlaky.„Tím, jak velcí kopytníci dokázali již po několika letech území proměnit a zatraktivnit, tak záměrů na jiné využití současné rezervace spíše přibývá. Nejde jen o různou zástavbu části rezervace nebo jejího těsného sousedství, ale třeba i komerční pastvu hospodářských zvířat a podobně,“ nastínil některé problémy, s nimiž se týká světově unikátní rezervace velkých kopytníků.

Rezervace velkých kopytníků je se současnou rozlohou 350 hektarů největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů.

Navíc je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace. Projekt získal řadu prestižních ocenění, jako Cenu Josefa Vavrouška, Cenu udržitelnosti SDGs nebo Cenu prezidenta festivalu Ekofilm. Mezi další zelené hrdiny patří například Tadeáš Kula a jeho Reknihy.cz, skupina Bumblebee a jejich čmelíny nebo Jaroslav Hruška a jeho ekofarma s moštárnou. Celkem televizní cyklus představí dvanáct zelených hrdinů.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Martina Konrádová, Česká krajina