Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Zemědělci dostanou finanční podporu v celkové výši 810 milionů korun

5. 5. 2022

page.Name
Na jednání Rady ekonomických ministrů včera večer ministr zemědělství Zdeněk Nekula dohodl posílení podpory pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví o 540 milionů korun. Podpora bude rozdělena zejména do sektoru vepřového, drůbeže, mléka, jablek a brambor. Dalších 500 milionů korun půjde na nákup potravin a zemědělských komodit do Správy státních hmotných rezerv. Navýšení rozpočtu bude ještě muset schválit vláda.

Zemědělci tak navíc dostanou 810 milionů korun. Rozdělíme je zejména do odvětví, která jsou ohrožená například vysokými cenami energií, hnojiv nebo současnou složitou situací na mezinárodních trzích. Více než kdy dříve si nyní stále více lidí uvědomuje, jak důležité je podporovat vlastní zemědělskou produkci a také soběstačnost. Naším úkolem je zajistit dostatek potravin pro obyvatele,“ řekl ministr zemědělství.

Koncem března Evropská komise představila podpůrná opatření pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví. Z této mimořádné finanční pomoci EU dostala Česká republika 270 milionů korun, které mohla z vlastních zdrojů navýšit o 200 procent, tedy o 540 milionů korun. Dalších 500 milionů korun ze státního rozpočtu poslouží ke zvýšení státních hmotných rezerv, konkrétně k nákupu potravin a zemědělských komodit jako strategických zásob pro nenadálé situace.

V nejisté době, ve které jsme se ocitli, je důležité myslet strategicky a být připraveni na všechny scénáře. Proto jsem rád, že jsme se dohodli na zvýšení rozpočtu pro nákup potravin do státních hmotných rezerv,“ uvedl ministr Nekula. K ulehčení ekonomické situace zemědělců pomůže také letošní navýšení záloh na přímé platby z 50 na 70 procent. Letos mají také možnost mimořádně využít úhory, které dosud musely povinně ležet ladem, pro produkci pícnin a bílkovinných plodin.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe