Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Česká zemědělská univerzita obhájila své prvenství v udržitelnosti

1. 2. 2022

Česká zemědělská univerzita obhájila své prvenství v udržitelnosti 10 snímků
V mezinárodní žebříčku UI Green Metric University Ranking, který hodnotí udržitelnost univerzit, se Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze letos umístila na 62. místě z celkových 956 univerzit. Zároveň je tak v tématech udržitelnosti a společenské odpovědnosti opakovaně nejlépe hodnocenou univerzitou v České republice.

Již po několikáté jsme obhájili své prvenství v České republice a vzhledem ke skutečnosti, že se počet univerzit, které tento žebříček hodnotí, značně rozšiřuje, považuji hodnocení ČZU za velmi dobré, a to i s ohledem na rostoucí celosvětovou konkurenci. Čím dál více univerzit přebírá odpovědnost za svou činnost. Excelentní výzkum a projekty, které ČZU řeší, společně se snahou vychovávat kvalitní absolventy, ji předurčují k tomu, aby šla ostatním vysokoškolským institucím příkladem,“ uvedl prorektor pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti Petr Valášek.

Žebříček UI Green Metric University Ranking ověřuje a hodnotí data v šesti hlavních kategoriích, do kterých patří infrastruktura, energie a klimatická změna, nakládání s odpady, hospodaření s vodou, doprava a vzdělávání. Nově byla letos hodnocena adaptace na celosvětovou koronavirovou pandemii. Loni zvítězil nedávno postavený Pavilon tropického zemědělství v soutěži Adapterra Awards 2021 v kategorii pracovní prostředí o nejlepší projekty reagující na klimatické změny.

ČZU také převzala cenu za první místo v Národní ceně České republiky za společenskou odpovědnost v kategorii Veřejný sektor, velké a střední podniky – chytré inovace. Přestože v minulém roce pandemie covid-19 tlumila mnohé aktivity, ČZU se přesto podařilo úspěšně ukončit několik projektů přispívajících k rozvoji, modernizaci a inovacím v kampusu.

ČZU se ve svém kampusu na okraji Prahy pyšní mnoha zelenými technologiemi, které mírní negativní dopady na životní prostředí a přispívají k lepšímu klimatu. Patří mezi ně zelené střechy, povrch pokrývají nejrůznější rostliny včetně menších stromků. Ve většině případů zelené střechy odvádějí dešťovou vodu do retenčních nádrží, odkud se voda znovu využívá jako zálivka nebo ke splachování toalet.

Zelené střechy navíc ochlazují okolí, zlepšují kvalitu vzduchu, využívají biodiverzitu, pomáhají s úsporou vody a také chrání povrch střech před vnějšími vlivy, což prodlužuje jejich životnost. Jiným příkladem mohou být filtrační zařízení na vodu, díky kterému se každoročně ušetří okolo 10 tisíc kilogramů plastů.

Kampus ČZU se také může pochlubit květnatými loukami, parky, plochami hustě porostlými stromy, Libosadem ČZU, záhony s jedlými plody a bylinkami, experimentálními zemědělskými poli, jezírky, mokřady, stájemi se zvířaty a tisíci okrasnými rostlinami. Součástí péče o areál je i kompostování organického odpadu, který tvoří velký podíl celkového odpadu ČZU. Loni bylo v kampusu zkompostováno 165 tun bio odpadu.

(hyš- czu)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČZU