Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Zahrada Vintagelover plná okrasných dřevin je pastvou pro oči

3. 2. 2022

Zahrada Vintagelover plná okrasných dřevin je pastvou pro oči 26 snímků
Jestli existuje krásná a zároveň vkusná zahrada téměř parkového typu plná rozmanitých dřevin, je to v Kokořínské ulici ve městě Mělník na soutoku řek Labe a Vltavy. Dlouhá léta ji za svým domem kultivuje v souladu s udržitelnou přírodou blogerka, královéhradecká rodačka Monika Chmelařová, kterou její fanoušci znají pod přízviskem Vintagelover.

Vytvořit takovou oázu však nebylo jednoduché, vyžadovalo to trpělivost a touhu udělat něco, co vás okamžitě vtáhne a okouzlí. Tato zahrada má totiž hodně daleko k těm v blízkém i vzdáleném okolí, kde se spíše dbá na to, aby v ní bylo naopak co nejméně dřevin a starost o prostor byl co nejméně náročný. Moničina zahrada jde jiným směrem, má v sobě „divokost“ tak, jak to vnímáme v podobných a rozmanitých přírodních zákoutích.

Jak nám Monika sdělila, původní zahradu tvořil ovocný sad. „Když jsme se v roce 2000 přistěhovali do rodinného domu, k němuž zahrada přiléhá, ​​staré stromy, které už nerodily, jsme vykáceli a nahradili je jinými dřevinami. Snažila jsem se vytvořit okrasnou zahradu, řekla bych až relaxační park,“ potvrdila její zakladatelka, která vsadila na výsadbu hlavně okrasných keřů.

Součástí tohoto prostoru téměř anglického typu jsou dřeviny, jako například katalpa, sakury, které na jaře krásně růžově kvetou, komule Davidova, již se přezdívá motýlí keř a je magnetem nejen pro naše oči, ale i motýly. Na zahradě paní domu vysadila také bylinky, zahrada je provoněná levandulí a růžemi. „Buduji ji pořád už skoro dvacet let a je potřeba se o ni stále starat. Musím ale říci, že mám raději zahradu divočejší, plnou ptáků, je pro mě příjemné být hlavně v létě obklopená zelení. Kromě toho mám celý dům obrostlý přísavníkem trojlistým, je to živý dům,“ řekla.

Na zavlažování zahrady Monika využívá vodu z přírodního zdroje, kterým je studna na kraji pozemku. Neplýtvá tedy vodou z vodovodního řadu, ale snaží se zalévat zeleň tím, co nabízejí spodní vody. Zhruba před dvěma, třemi lety však bylo poměrně velké sucho a vody ve studni bylo velmi málo. Zdá se však, že to zahradu až tak moc nezasáhlo. Na jaře opět krásně zazelenala, rozkvetla a pro návštěvníky se stala pastvou pro oči a obdivovanou lokalitou.


„Součástí mojí zahrady jsou také různá zákoutí, kde je možné relaxovat. Díky stromům a keřům je zde přírodní stín, který brání intenzivnímu slunečnímu svitu, takže je to ideální místo pro odpočinek a rozjímání. V zahradě se cítím velmi dobře, uvolněně a mám dobrý pocit, když to mají i moji přátelé či ženy, které se účastní mých květinových workshopů,“ dodává Monika, která pro tyto aktivity využívá přírodní materiál právě ze své zahrady nebo také z lesních porostů. 

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Monika Chmelařová