Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Biologické centrum navštíví švédský vědec Erling Norrby, člen Nobelova výboru

7. 11. 2022

page.Name
Profesor Erling Norrby, významná vědecká osobnost a dlouholetý člen Nobelova výboru, který se podílel na výběru laureátů Nobelovy ceny, přijal pozvání Libora Grubhoffera, ředitele Biologického centra Akademie věd ČR, a ve čtvrtek zavítá do Českých Budějovic.

Ve vědeckém kampusu bude mít přednášku, která je nejen pro studenty a vědecké pracovníky, ale také pro širokou veřejnost. Ve 14 hodin přednese v posluchárně C2 na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity příspěvek o nejvýznamnějších milnících genetiky z pohledu Nobelových cen, od objevu genů a struktury DNA až po nové techniky, které umožňují psát a číst knihu života a způsobily doslova revoluci v moderní biologii.

Erling Norrby působil od roku 1972 až 1997 jako profesor virologie na Karolinska Institut, nejvýznamnější lékařské univerzitě v Evropě. Byl také v letech 1997 až 2003 stálým tajemníkem Královské švédské akademie věd a dlouholetým členem Nobelova výboru. Podílel se na výběru laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, za fyziku a chemii. Je autorem pěti knih o Nobelových cenách. Působil mimo jiné jako poradce Světové zdravotnické organizace nebo jako předseda virologické sekce Mezinárodní unie mikrobiologických společností.

(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Biologické centrum AV