Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Blíží se výsadba Aleje Ostašinka, prostor zaplní staré ovocné odrůdy stromů

9. 11. 2022

page.Name
Švestky, jabloně, třešně, hrušně a jeřáby. To jsou staré odrůdy ovocných stromů, které se stanou už brzy součástí Aleje Ostašinka mezi Žďárem nad Metují a Českou Metují na Broumovsku. Místní akční skupina (MAS) Stolové hory zde totiž v sobotu 12. listopadu od 10 hodin pořádá komunitní výsadbu stromů.

Už v létě letošního roku žádali o nápady, jak by se mohla jmenovat ovocná ale pod Ostašem. "Tehdy jsme podávali žádost o grant. Bohužel jsme však neuspěli, což nás ale neodradilo. Rozhodli jsme se oslovit místní firmy, které nás finančně podpoří a nyní budeme moci společně vysázet 50 ovocných stromů starých odrůd," uvedli na sociálních sítích organizátoři akce z MAS.

 
Na místo mohou zájemci dorazit, pokud cestou ze Žďáru nad Metují před viaduktem uhnou doprava a půjdou po panelové cestě. Na místo lze dojet i automobilem. Pro dobrovolníky, kterým se při sázení budou hodit pracovní rukavice, lopaty nůžky či kleště na silnější drát, bude před prací připraveno vystoupení dětí ze ZŠ a MŠ Žďár nad Metují. Poté arborista Jakub Hrůša popíše a názorně předvede, jak stromy sázet.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MAS Stolové hory