Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do zámeckého areálu v Opočně se vrací původní odrůdy ovocných stromů

24. 11. 2022

page.Name
V zámeckém areálu v Opočně dobrovolníci vysadili tradiční odrůdy ovocných stromů. Na tuto výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 27 tisíc korun. V zámeckém parku již od 15 století, kdy zdejší panství spravoval rod Trčků z Lípy, byly pěstovány ovocné stromy. Bohužel v době socialismu byly odstraněny pro svou malou estetickou hodnotu, což byla velká škoda.

Proto se současná správa zámku společně s Okrašlovacím spolkem U Svaté Trojice rozhodla navázat na starou tradici a do zámeckého areálu vrátit staré regionální odrůdy ovocných stromů, znovu vytvořit ovocnou štěpnici. Budou zde vysazeny staré a krajové odrůdy jabloní a hrušní, a to takové, které jsou nejen zajímavé z hlediska genofondu, estetického i praktického hlediska pro včelaře a samozřejmě budou mít dobré ovoce.

Dále odrůdy vázané na východní Čechy nejen jabloně Jaroměřská míšeň, Vlkovo, Božena Němcová, ale i staré odrůdy obecně rozšířené, jako jsou jabloně Croncelské, Grávštýnské, Matčino, Zvonkové, hrušně Konference, Hardyho máslovka, Clappova, Charneuská, Hájenka, Ananaska česká, Červencová a také odrůdy kdysi typické pro jiné kraje - hrušeň Solanka, jabloň Chodské či Jadernička Moravská a další.

„Chceme pro nás i budoucí generaci obnovit štěpnici, která bude plnohodnotnou součástí památkově chráněného zámeckého areálu, příjemným místem k odpočinku a současně bude sloužit i prakticky pro místní včelařský spolek, který sem umístí svá včelstva. Samozřejmě se těšíme, až si budou moci návštěvníci ochutnat nějakou ze zapomenutých chutí starých a krajových odrůd,“ řekl Vítězslav Haupt, místopředseda Okrašlovacího spolku U Svaté Trojice. Sad (štěpnice) vznikne v areálu národní kulturní památky zámeckého parku v Opočně v lokalitě Švamberk a naváže na současný dendrologicky cenný park.

Celé území je ze všech stran chráněno vzrostlými stromy, což bude pro ovocné výsadby jako ochrana před větrem i dalšími nepříznivými podmínkami. Výsadba byla konzultována se zástupcem Národního památkového ústavu - z hlediska památkového, z odborného se výsadbě věnují odborníci přímo z Okrašlovacího spolku u Svaté Trojice. Nabě pomáhali jak odborníkům, tak i široká veřejnost. Další péče o výsadbu bude zajišťovat správu Státního zámku Opočno.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Spolek U Svaté Trojice