Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu, startuje hlasování 12. Aleje roku

2. 11. 2022

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu, startuje hlasování 12. Aleje roku 8 snímků
O titul Alej roku 2022, o které rozhodují lidé svými hlasy, soutěží letos 93 alejí z celé České republiky, z toho 9 se nachází v Královéhradeckém kraji. Anketu pořádá již 12. rokem spolek Arnika.

Hlasování začalo dnes, tedy 2. listopadu. Rovnou tedy dejte hlas té své na webu www.alejroku.cz. Hlasování bude ukončeno 11. ledna 2023 ve 12 hodin. Výsledky ankety, kdo vyhrál titul nejoblíbenější aleje za rok 2022 a vítězky za jednotlivé kraje, budou vyhlášeny 16. ledna příštího roku. Poté ještě patroni ankety vyberou nejkrásnější fotografii.

Podívejte se na video od Prokopa Pitha

K hlasování v anketě Alej roku vybízí i svého patrona, fotograf příběhů lidí a přírody Prokop Pithart:Prohlížel jsem si fotky nominovaných alejí a byl jsem úplně v úžasu z toho kolik je tady nádherných míst a nádherných stromořadí. A vy se můžete podívat na stránky www.alejroku.cz, protože od teď začíná hlasování a hlasovat můžete i vy.

Nominované aleje v Královéhradeckém kraji v r. 2022

Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce

Alej ke Starému Bělidlu, Babiččino údolí

Alej Kateřiny Zaháňské, Náchod

Javorová alej ve Zlíči

Kaštanová alej ke kapli, Zlíč

Alej u Pomníku jezdecké bitvy 1866, Vysokov

Lipová alej Lázně Velichovky

Třešňová alej Starkoč

Semechnická alej

V roce vyhrála za celou Českou republiku Klokotská alej. Která se stane Alejí roku pro tento rok? Hlasujte na www.alejroku.cz

Mám radost, že se anketa těší tak velké oblibě. Lidé nominovali doslova do poslední vteřiny. Některé příběhy alejí, které nám lidé poslali, jsou velmi poutavé, ať už jde o osobní pocity a vyprávění, nebo o historicky podložené příběhy. Vážím si všech, kteří tomu věnovali svůj čas. Je důležité, že lidé mají vztah ke svému okolí, anebo si díky této soutěži ten vztah našel. Ráda bych moc poděkovala nominujícím a ostatní vyzvala k hlasování na stránce alejroku.cz, třeba je to inspiruje k nominaci aleje v příštím ročníku ankety,“ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová.

Autor, který nominoval absolutní vítězku, se může těšit na hlavní cenu, kterou je let balónem od HaBalon. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Autoři tří nejlepších fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé nám totiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, představte nám aleje, které jste sami vysadili, a o něž budete pečovat i v příštích letech.

(hyš-dh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Arnika