Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Lidé se postavili bagrům a bránili poslední českou obec bouranou kvůli uhlí

30. 11. 2022

page.Name
Přesně 30 let uplyne zítra od začátku blokády Libkovic na severu Čech, kterou lidé bránili před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. V časných ranních hodinách 1. prosince 1992 zablokovali aktivisté a aktivistky Greenpeace a dalších ekologických organizací demoliční bagry právě ve chvíli, kdy přijely zbourat místní novorenesanční kostel Sv. Michaela archanděla.

Libkovice, které ležely mezi Litvínovem a povrchovým dolem Bílina, byly poslední českou obcí zbouranou kvůli těžbě uhlí, přestože se zde paradoxně poté uhlí nakonec nikdy netěžilo. Do obce se sjely desítky lidí, které bránily několik měsíců vlastními těly nejen kostel, ale i mnoho místních domů. Pracovníci demoličních čet i najatá bezpečnostní firma se opakovaně dopouštěla na protestujících násilí, kvůli čemuž byl odvolán ředitel těžební firmy.

Občanskou blokádu Libkovic podporovala řada významných osobností včetně tehdejšího prezidenta Václava Havla, který místo osobně navštívil. Již o rok dříve stanovila vláda Petra Pitharta územní ekologické limity těžby, které měly ochránit všechny obce před rozšiřováním uhelných dolů. Státní těžební firma Hlubina ovšem tvrdila, že chce uhlí v této lokalitě získávat hlubinnou těžbou, a ekologické limity se tak na tento záměr nevztahovaly.

Bourání Libkovic probíhalo na základě povolení vydaného ještě za minulého komunistického režimu. Jejich zničení předcházela v severních Čechách devastace zhruba stovky obcí, včetně historického města Most, a nucené přemístění zhruba 200 tisíc lidí, z nichž mnozí se kvůli těžbě museli stěhovat opakovaně.

Přestože ministerstvo průmyslu demolici Libkovic na několik měsíců zastavilo a blokáda bourání výrazně zpomalila, nakonec bagry postupně strhly všechny libkovické domy kromě kostela, který byl stržen až v roce 2002. V lokalitě se přitom uhlí dosud nikdy netěžilo. Až nyní Severočeské doly - dceřiná těžební firma společnosti ČEZ - usilují o rozšíření dolu Bílina za hranici původních ekologických limitů těžby i na území, které leželo v katastru bývalých Libkovic.

Podle Lukáše Hrábka, tiskového mluvčího Greenpeace, se Libkovice staly mementem, které ukázalo, že bourání obcí kvůli uhlí v novém demokratickém státě už není normální, ale je naopak nepřípustné. “Zatímco před Sametovou revolucí bylo vyhánění lidí z jejich domovů kvůli uhlí běžné a nikdo si proti němu netroufl protestovat, v případě Libkovic se demolici obce postavily desítky odvážných lidí a veřejnost sledovala agresivní chování těžařů s nelibostí a odporem. I díky tomu se už těžařům nepodařilo prolomit limity na dole ČSA a zbourat Horní Jiřetín. Česko se navíc stalo prvním státem v Evropě, kde je zakázáno vyvlastňovat domy kvůli těžbě nerostných surovin,” řekl Hrábek.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Ibra Ibrahimovič