Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Maloplošná zvláště chráněná území budou v terénu více viditelná

6. 11. 2022

page.Name
Přibližně do poloviny měsíce listopadu se v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy uskuteční obnova pruhového značení některých rezervací a památek. V tuto dobu lze na místě potkat členy stráže přírody vybavené netypickými pracovními nástroji – kartáčem a smetákem, červenou barvou a štětcem.

Členové stráže přírody totiž obnovují pruhové značení těch nejcennějších částí naší přírody, kterým se souhrnně říká maloplošná zvláště chráněná území (MZCHÚ). Červené pruhy na stromech značí jejich hranici. A proč je důležité znát hranice rezervace? MZCHÚ jsou zákonem o ochraně přírody a krajiny chráněné více než chráněné krajinné oblasti, a proto platí přísnější pravidla pro různé aktivity či pohyb nejen lidí, ale i psů.

Důležité je to mít na paměti zejména v období houbařské a borůvkové sezóny, kdy jsou lesy doslova pročesávány plošněji, než při běžné turistice. Víte, kolik takových území se nachází v CHKO Beskydy, kde na ně můžete narazit a jak je v terénu poznáte? Pokud ne, klikněte zde . Jestli chcete získat více informací o omezení v rámci jednotlivých chráněných území, můžete si je podle názvu vyhledat v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody a přečíst si vyhlašovací dokumentaci.

Obecně ale platí, že nic nepokazíte, když budete pozorovat a při pohybu v MZCHÚ se budete držet značených turistických tras, lesních cest a veškeré lesní plody či květy necháte pro změnu tam, kde rostou. Jak se chovat v přírodě správně, aby byli v bezpečí všichni zúčastnění, se můžete nechat inspirovat ve videích zde .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: V. Bílá