Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Obnovená vodní nádrž v jihočeských lesích zadržuje vodu v krajině

3. 11. 2022

page.Name
Lesy České republiky v rámci podnikového programu Vracíme vodu lesu obnovily vodní nádrž v lesích u Jaroměře, části obce Maloty na Krumlovsku v Jihočeském kraji. Tato investice přišla na 6,3 milionu korun. Novou nádrž na 1,83 hektaru vodohospodáři vybudovali na místě někdejší zaniklé stavby, která už léta nesloužila svému účelu.

Podle Evy Jouklové, mluvčí Lesů ČR, její funkce je krajinotvorná a mikroklimatická, takže má v bezprostředním okolí příznivý vliv na regulaci teploty a vlhkosti vzduchu. Vodní dílo zadrží až 35 tisíc metrů krychlových vody, převede povodeň, tvoří biotop vodním a na vodu vázaným rostlinám i živočichům, jako jsou různé druhy brouků, vážek, motýlů a obojživelníků, například čolků, skokanů, ropuch a dalších.

Ze dna bylo nutné odtěžit asi osm tisíc metrů krychlových sedimentů, které byly dále využity ke kompostování. Na horním konci zátopy vzniklo litorální pásmo. Instalovali jsme spodní výpust i bezpečnostní přeliv, doplnili a opravili jsme torzo původní zemní hráze,“ řekl Martin Poláček, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR pro vodní hospodářství a investice v jižních Čechách. Stavbu spolufinancovala Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR