Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šance pro kriticky ohroženou kuřičku hadcovou u vodní nádrže Želivka

9. 11. 2022

page.Name
Lesníci, ochránci přírody a botanici vytvořili společný projekt, který bude realizován na Borovsku u vodní nádrže Želivka. Do příštího týdne tam totiž v porostech spravovaných Lesy České republiky vysadí tisíc padesát rostlin kriticky ohrožené kuřičky hadcové, která se na světě vyskytuje pouze v Čechách.

Kuřička roste na dvou místech. V národní přírodní památce Hadce u Borovska, která je součástí evropsky významné lokality Želivka, a v přírodní památce Hadce u Hrnčíř. Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd v Praze vytipovaly na Borovsku v hospodářských lesích devatenáct ploch, kde je možné obnovit populaci těchto rostlin.

Vyšli jsme jim vstříc, takže se kuřičky vypěstované ze semene sebraných na skalkách obou institucí i zahrádkářů v rámci záchranného programu právě vysazují,“ řekl Václav Husinec, lesní správce z Ledče nad Sázavou. Kuřička hadcová je velmi nenápadná trsnatá rostlina, která se vyskytuje pouze na stanovištích tvořených hadcem. Tedy horniny pro ostatní rostliny mírně toxické.

Preferuje skalní plošiny, štěrbiny hadcových skalek či rozvolněné trávníky ve světlých borech, osluněná stanoviště až polostín nedaleko ostatních rostlin. změní se její životní podmínky, například je místo více zastíněné, zarostlé jinými rostlinami nebo naopak vystavené extrémnímu horku, přestane se jí dařit a poměrně rychle uhyne.

Trsy kuřičky tvoří drobné lodyhy dlouhé 5 až 15 centimetrů s úzkými měkkými lístky připomínajícími jehličí. Kuřička kvete v červnu a červenci drobnými bílými kvítky opylovanými vosičkami. Během horkého a suchého léta na skalkách usychá, ale pokud je příznivý podzim, opět obrazí a vykvete. Kuřička se rozmnožuje převážně pomocí semene či vegetativně rozpadem trsů.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR