Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Beskydech po padesáti letech vyhnízdilo několik párů sokola stěhovavého

6. 11. 2022

page.Name
Sokoli ve druhé polovině minulého století téměř zmizeli zejména kvůli zamoření krajiny DDT, nyní se postupně vracejí. V České republice již hnízdí více než stovka párů. V Beskydech probíhá sledování a ochrana jejich hnízd ve spolupráci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Muzea regionu Valašsko a Lesy ČR.

Od roku 2017 jsme po půlstoletí trvající přestávce evidovali každoročně zahnízdění jednoho páru sokolů. Letos ale v Beskydech zahnízdily dokonce páry tři. Navzdory chladnému jaru tu sokoli odchovali devět mláďat. Je to opravdu úctyhodný výkon. V době, kdy seděli na vejcích, napadlo 20 centimetrů sněhu a teploty opakovaně klesaly pod bod mrazu,“ vypočítává Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle Zdeňka Tyllera z Muzea regionu Valašsko všechna mláďata sokolů byla v letošním roce nejen okroužkována klasickými hliníkovými kroužky na pravou nohu, ale navíc jim byl odebrán vzorek DNA do Genetické banky Muzea regionu Valašsko, která je zapojena do Národní sítě genetické banky živočichů při Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

„Ta má sledovat genetickou diverzitu populací všech druhů živočichů v České republice a uchovává jejich unikátní DNA ve speciálních mrazících boxech. Z genetických vzorků se bude také zjišťovat, zda se do Beskyd sokoli dostali z Polska, Jeseníků nebo ze Slovenska,“ uvedl Tyller. Mláďata byla na levé noze osazena černobílými odečítacími kroužky s trojpísmennými kódy AKD – AKL a tak se lze těšit na zpětné hlášení.

„I nadále budeme sledovat osudy „našich“ letošních mláďat a snad se dozvíme, kam se vydají na svoji životní cestu a jak vysokého věku se případně dožijí. Přejeme jim šťastný let,“ dodal Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

(hyš-vt)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Beskydy