Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

23°

Svátek má

Vodohospodáři úspěšně vylovili Petrův rybník, ryb bylo letos méně

14. 11. 2022

page.Name
Teplé počasí, nedostatek vody v letním období a také neustále se zvyšující počet predátorů, mezi které patří vydry, kormoráni a volavky, jsou příčinou nižší produkce při výlovu Petrova rybníka u Krnova. Zatímco loni bylo vyloveno 55 tun ryb, letos to bylo 38 tun. Ryby jsou také určeny na vánoční stůl.

Kvalita našich výlovků je na velmi dobré úrovni i díky kvalitnímu krmivu, ale přesto došlo k razantnímu nárůstu ceny,“ řekl Ivo Jedlička, vedoucí rybného hospodářství státního podniku Povodí Odry. Zájemci si opět mohou koupit rybu v prodejnách v Opavě, Žermanicích a Petrově rybníku u Krnova. „Jednotlivé ceny musíme kvůli výraznému zvýšení cen krmiv, pohonných hmot i energií mírně zvýšit v průměru zhruba o pět korun za kilogram,“ uvedl Jedlička.

Celoročně mají vodohospodáři v prodeji candáty, kapry nebo pstruhy. V předvánočním čase se nejvíce soustředí na prodej kaprů. Zakoupit lze rovněž velmi kvalitní rybu, kterou nazvali „kružberský pstruh“. Je to ryba opravdu s výjimečným masem. Podle Jedličky během října a začátku listopadu se uskutečnily výlovy ještě na dalších čtyřech menších rybnících, kde jsou dravé ryby pro zarybnění vodárenských nádrží. V nich slouží k podpoře kvality vody. Jedním z faktorů, který jakost vody v nádržích ovlivňuje, je rybí společenstvo.

Jeho správná druhová skladba může přirozeným způsobem pomáhat zabezpečit malý vegetační zákal vody a tím ulehčit její úpravu na vodu pitnou. Rybářské obhospodařování nádrže je proto nazváno účelové, jehož principem je snaha o udržování co nejlepší jakosti vody pomocí přirozené biomanipulace. Jejím jediným cílem je udržování nízkého počtu nežádoucích druhů ryb živících se převážně zooplanktonem. Ten je pro přirozené čištění vody důležitý, protože vodu filtruje a živí se mikroskopickými řasami, které při silném rozmnožení vody zakalují a zhoršují kvalitu.

Vodohospodáři z Povodí Odry obhospodařují celkem 10 rybníků o výměře přibližně 50 hektarů, z nichž pouze na Petrově rybníku u Krnova chovají z větší části tržní ryby, jako jsou kapr, amur, tolstolobik a lín. Ostatní rybníky slouží k chovu násad a také pro produkci dravých druhů, například štik, candátů, bolenů či sumců pro vodárenské nádrže.

(hyš-šv)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Povodí Odry