Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Farma připravila svá pole, aby příští úroda byla opět co nejlepší

19. 12. 2022

page.Name
Farma Třebešov má za sebou nejen náročné podzimní práce, ale také sklizeň ze svých polí. Podle agronoma farmy Jiřího Vrány byla letošní úroda podle očekávání velmi dobrá a myslí si, že je spokojený i šéf farmy Libor Burian mladší, s nímž jsou celý zemědělský rok konzultovány a řešeny všechny důležité zemědělské kroky.

„Sklizeň byla jedna z nejlepších v posledních letech. Kvalita komodit je velice dobrá a teď nezbývá, než vše dobře zobchodovat,“ uvedl agronom, který upozornil na jednu z klíčových plodin, již farma pěstuje, a to je sója. „Jde o plodinu budoucnosti, která má olejovou soběstačnost a je zároveň dobrou krmnou základnou pro zvířata. Jsem přesvědčen, že se budu pěstovat stále více. Kukuřice v co nejvyšší zralosti byla na konci října sklizena také a je výnosově výborná, totéž se týká i ječmene.“

A kam sklizené plodiny putují? „Většina úrody je uskladněna v nových silech v Uhřínovicích, kde byla před časem ukončena první etapa výstavby posklizňové linky. Její součástí bylo vybudování čtyř sil, dvou akumulačních, příjmového a výdejního místa, čističky, sušičky, dopravníků a zázemí pro obsluhu.

„Když je vše sklizeno, musí se pole přichystat na podzimní setbu a na zimu. Na řadu přichází podmítání, kterým se kypří půda a ničí plevel, hnojení a poté samotná orba. Nic se nesmí nechat náhodě. Jak se totiž zemědělec o své pole na podzim postará, tím lepší je ozimý osev a taková bude úroda v dalším roce. Samozřejmě velkou a většinou rozhodující roli hraje počasí,“ upozornil agronom.

Právě v těchto zimních měsících se na Farmě Třebešov vyskladňují komodity. „V tomto období je pozornost zaměřena také na techniku, výměnu opotřebovaných dílů, případné doplnění linek, prostě na celkovou údržbu. Navíc v příštím roce vstoupíme do dalšího dotačního období a nevíme, zda nedojde k nějakému omezení. To se teprve uvidí. Věřím, že v roce 2023 nenastanou žádné větší problémy a farma bude stejně úspěšná jako v roce letošním,“ dodal agronom Jiří Vrána.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Farma Třebešov